LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dështon prodhimi i orizit në Zadrimë/ Altin Prenga: Nuk kemi ujë për shkak të një koncesioni

14 Shtator 2023, 20:12, Aktualitet CNA

Dështon prodhimi i orizit në Zadrimë/ Altin Prenga: Nuk kemi

Altin Prenga, biznesmeni që ka krijuar një model në agroturizëm me Mrizin e Zanave, prej disa vitesh ka rikthyer traditën e kultivimit të orizit në fushën e Zadrimës.

Por këtë vit, prodhimi i orizit ka dështuar për shkak të mungesës së ujit. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Altin Prenga, i cili njofton në rrjetet sociale se ky është viti i fundit që mbjell oriz.

Dështon prodhimi i orizit në Zadrimë/ Altin Prenga: Nuk kemi

Ai deklaron se një koncesion i dhënë në vitin 2010 për një kompani autriake, nuk i lejon fermerët të përdorin ujin në shtator.

Biznesmeni e cilëson një turp faktin që fermerëve i është hequr uji që përdoret për vaditje.

“Dështuam këtë vit me orizin dhe do jetë viti i fundit që do e mbjellim sepse jemi lodhur duke luftuar!

Do i qëndrojmë orizit kinez sepse kështu është ndërtuar sistemi jonë.

Dështon prodhimi i orizit në Zadrimë/ Altin Prenga: Nuk kemi

Kjo sepse dikush nga qeveria e asaj kohe në vitet 2010 dha një koncesion një kompanie Austriake ku miliona metër kub ujë që derdhen në Zadrimë nga hidrocentrali i Vaut të Dejës dhe që përdoreshin verës për vaditje, tani nuk mund të përdoret më asnjë pikë ujë në shtator.

Koncesioni është një turp, kuptoj uji i tepër, por që t’i hiqet bujqësisë është një krim.

Falenderoj shumë mikun tim profesor Filip Haxhari që na ka mbështetur në këtë nismë dhe i kërkoj ndjesë me përulësi. Në Itali ku ai drejton institutin më prestigjoz të europës me një skuadër mbi 40 shkencëtar dhe ku banka e tyre gjenetike kishte fara të vitit 1880”, shkruan Prenga./ CNA

Dështon prodhimi i orizit në Zadrimë/ Altin Prenga: Nuk kemi

Dështon prodhimi i orizit në Zadrimë/ Altin Prenga: Nuk kemi

Lajmet e fundit nga