LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Nga realiteti rus në atë shqiptar/ Paradoksi i marrëdhënieve seksuale në kohën e komunizmit

20 Shtator 2021, 13:34, Lifestyle CNA
Nga realiteti rus në atë shqiptar/ Paradoksi i marrëdhënieve

Jemi mësuar tashmë me idenë, se në kohën e komunizmit përflitej më së shumti ajo që quhej ?kulturë zakoni?, normat, rregulli apo bindja. Por a mund të sigurohemi se marrëdhëniet seksuale ishin të dënuara me heshtje në atë periudhë!??

Historitë e marrëdhënieve seksuale të rrëfyera në atë kohë, në fakt ndihmojnë në zbulimin e një mendesie ndryshe si edhe realizojnë një zhvendosje të normave patriarkale.

Më tej akoma dhe jo pa rëndësi, historia e seksit na jep edhe një histori të higjenës personale, shenjë edhe e një diferencimi social. Po ashtu portretizon të rinjtë shqiptarë si emancipuesit kryesor të viteve ?50 ? ?60.

Shkrimtari Denis Dragunsky shkruan në “Russia Beyond the Headlines” për atë që ndodhte në Bashkimin Sovjetik që nga vitet ?20 e deri në rënien e tij duke përfshirë  edhe histori nga studentët e dikurshëm shqiptarë në Bashkimin Sovjetik, për femrat ruse, marrëdhëniet me to, etj.

?Ka patur përherë një tabu për seksin në BS. Në të njëjtën kohë kishte seks. Dhe jo më pak sesa sot. Thjesht të flisje për seksin atëherë ishte e sikletshme dhe e pavend?, shkruan Dragunsky.

Interesante është se ngurtësimi i zakoneve vjen nga liria. Kështu ndodhi edhe në Shqipërinë komuniste.

Nuk mungonin edhe histori pornografike me tema të njohura ruse, një ?Kama Sutra? e publikuar vetë, përpjekje që në Shqipëri i gjejmë të kultivuara vetëm në formën bisedore mes meshkujve ?halabakë?, autorë anonimë të legjendave urbane të kohës.

Ky lloj paradoksi ka bërë që Shqipëria të jetë deri diku në korniza të ngushta mentaliteti./CNA.al

Lajmet e fundit nga