LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Studimi/ Si ndikon trajtimi me antitrupa monoklonal te pacientët me Covid-19

19 Shtator 2021, 14:09, Lifestyle CNA
Studimi/ Si ndikon trajtimi me antitrupa monoklonal te pacientët me

Nga Dr.Blerta Brati, mjeke mikrobiologe prane ISHP

Antitrupat janë proteina mbrojtëse që sistemi ynë imunitar bën kur ekspozohet ndaj një mikroorganizmi infektiv (ose një vaksine).

Antitrupat njohin saktësisht një virus ose bakterie, i bashkohen atij dhe kështu e sinjalizojnë atë në pjesën tjetër të sistemit imunitar, i cili do të kujdeset për eliminimin e tij. Ato gjithashtu mund të parandalojnë riprodhimin e mikroorganizmit, ose madje të çojë drejtpërdrejt në shkatërrimin e tij.

Antitrupat gjithashtu mund të njohin qelizat e huaja (për shembull pas një transplanti) ose të sulmojnë gabimisht qelizat në trup (në të ashtuquajturat sëmundje “autoimune” të tilla si lupus erythematosus ose skleroza e shumëfishtë).

Të ashtuquajturat antitrupa “monoklonalë” janë antitrupa të krijuar posaçërisht për të trajtuar një sëmundje. Ato prodhohen nga qelizat (kjo mund të jetë një bakter, maja ose qelizë gjitarësh) që janë zgjedhur dhe kultivuar për aftësinë e tyre për të prodhuar një antitrup të veçantë. Kjo u arrit për herë të parë duke ekspozuar qelizat imune rreptësisht identike (një klon qelizor) në një proteinë të quajtur “proteina e synuar” kundër së cilës ky klon bëri një antitrup, si në një reagim imunitar.

Për shembull, nëse i ekspozojmë këto qeliza imune ndaj një proteine ??të nevojshme për riprodhimin e qelizave të kancerit, antitrupi i marrë do të lidhet me këtë proteinë, do ta parandalojë atë nga përmbushja e rolit të tij (për shembull duke e maskuar atë) dhe do të prishë rritjen e tumorit. Me antitrupat monoklonalë, është e mundur që të neutralizohet me saktësi një proteinë pa ndikuar në të tjerat.

Të gjithë antitrupat monoklonalë kanë një emër që përfundon në mab (i cili vjen nga shkurtesa Monoclonal AntiBodies): adalimumab, denosumab, infliximab, ustekinumab, etj.

Në kontekstin e Covid, këto antitrupa monoklonalë janë krijuar për të synuar në mënyrë specifike proteinën S të vendosur në sipërfaqen e SARS-CoV-2, duke neutralizuar kështu aftësinë e virusit për t’u lidhur dhe hyrë në qelizat njerëzore.

Ne nje studim belg

Trajtimi i antitrupave monoklonal bëri të mundur trajtimin efektiv të nëntë pacientëve me imunitet të kompromentuar të cilët ishin infektuar me Covid-19 ndërsa ishin plotësisht të vaksinuar, sipas rezultateve të një studimi të publikuar të Mërkurën nga ekipet nga Spitali Erasme (ULB) dhe CHU Sart -Tilman (ULiège) në revistën Transplantation.

Studimi filloi majin e kaluar. Midis pacientëve të prekur, disa kishin marrë trajtime imunosupresive në mënyrë që të mos refuzonin transplantin e veshkës ose të mushkërive dhe të tjerët vuanin nga kanceret e sistemit imunitar siç janë limfoma dhe leuçemia. Sistemet e tyre imune të dobësuara nga trajtimi dhe sëmundjet nuk iu përgjigjën sa duhet injeksioneve të vaksinave dhe nuk i bënë antitrupat specifikë për Covid-19. Ata ishin të infektuar me variante të ndryshme (alfa, delta dhe gama).

Keshtu, prej disa muajsh, në Belgjikë, ishin ne gjendje të kishin qasje në kokteje të antitrupave monoklonalë, të cilët, nëse jepen herët, bëjnë të mundur shmangien e komplikimeve serioze nga koronavirusi dhe për këtë arsye shtrimet në spitale në repartet tradicionale si në kujdesin intensiv “, nënvizon Christophe Goffard.

 

Lajmet e fundit nga