LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Shifrat nuk njohin ulje/ 780 raste të reja në 24 orë, rritet dhe numri i viktimave

19 Shtator 2021, 15:38, Lifestyle CNA
Shifrat nuk njohin ulje/ 780 raste të reja në 24 orë, rritet dhe

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer  4022  testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID, 780 qytetarë, ndërsa kanë humbur jetën 6 persona.

Rastet pozitivë kanë rezultuar në këto bashki: 268 raste në Tiranë, 62 raste në Durrës, 39 raste në Shkodër, 34 raste në Vlorë, 32 raste në Krujë, 31 raste në Fier, 27 raste në Lezhë, Elbasan, 24 raste në Lushnje, 19 raste në Kavajë, 18 raste në Mallakastër, 17 raste në Kurbin, 16 raste në Mat, 15 raste në Kukës, Gjirokastër, 14 raste në Sarandë, 13 raste në Berat, 10 raste në Vorë, 8 raste në Kamëz, Dimal, Peqin, Gramsh, 7 raste në Korçë, Maliq, 6 raste në Devoll, Kuçovë, 5 raste në Has, Këlcyrë, 4 raste në Malësi e Madhe, Bulqizë, 3 raste në Tropojë, Dibër, Skrapar, 2 raste në Vau i Dejës, Shijak, Rrogozhinë, Divjak, Selenicë, Tepelenë, 1 rast në Pukë, Mirditë, Patos,  Himarë, Delvinë, Libohovë, Përmet, Poliçan, Librazhd.

Janë 12,789 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.
Aktualisht në Spitalet COVID po marrin trajtim 224 pacientë, nga të cilët 19 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me COVID19 gjashtë qytetarë: një qytetar nga Tirana 61 vjeç, një qytetar nga Elbasani 65 vjeç, një qytetare nga Fieri 66 vjeç, dy qytetarë nga Vlora 68 dhe 75 vjeç dhe një qytetar 80 vjeç nga Berati, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.
Janë shëruar 757 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 147,584 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (19 Shtator 2021)

Raste të reja ditore        780
Të shëruar në 24 orë      757
Të shtruar në spitale       224
Humbje jete në 24 orë     6
Testime ditore                 4022

Testime totale              1,151,640
Raste pozitive               162,953
Raste të shëruara         147,584
Raste Aktive                   12,789
Humbje jete                     2,580

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë             5,394
Shkodër          1,338
Fier                  1,209
Durrës             1,188
Vlorë               781
Lezhë              635
Elbasan           643
Berat               502
Korçë              295
Kukës              307
Gjirokastër      274
Dibër                224

Lajmet e fundit nga