LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Udhëtime me kushte për shqiptarët/ Alimehmeti: Arsye diplomatike, jo epidemiologjike

16 Qershor 2021, 15:02, Lifestyle CNA
Udhëtime me kushte për shqiptarët/ Alimehmeti: Arsye diplomatike,

Mjeku epidemiolog, Ilir Alimehmeti ka komentuar situatën e pandemisë në vendin tonë e cila duhet se po shkon drejt fundit.

Në një prononcim për ABC neës, u shpreh se arsyet që shumë shtete vijojnë ti kërkojnë testin negativ apo  dokumentin e vaksinimit shqiptarëve që udhëtojnë, janë më shumë diplomatike se sa epidemiologjike.

?Këto janë edhe diskutime të marrëdhënieve me jashtë, incidenca javore ka shkuar 4.6, Greqia e ka 182. Pra kemi diferencë të stërmadhe,? shprehet mjeku.

Përmirësimi  sipas mjekëve vjen për shkak të motit, imunizimit natyral dhe atij përmes vaksinimit. Madje personat që e kanë kaluar koronvirusin referuar studimeve të fundit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk e kanë të nevojshme vaksinën anti-Covid.

Sipas epidemiologut Ilir Alimehmeti i cili dhe më herët është shprehur se imuniteti natyral zgjat me vite ka ardhur  koha  për rishikimin e protokolleve të vaksinimit.

Të vaksinuarit dhe ata që e kanë kaluar koronavirusin sipas mjekut Alimehmeti janë të mbrojtur dhe ndaj varianteve të reja të  Covid 19, qoftë dhe atij Indian me transmetueshmëri të lartë, tha ai./ CNA.al

Lajmet e fundit nga