LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ndryshimet e WhatsApp/ Platforma e mesazheve të “Sinjalit” ndalon së punuari ndërsa shkarkimet rriten

16 Janar 2021, 10:21, Tech CNA
Ndryshimet e WhatsApp/ Platforma e mesazheve të “Sinjalit”

Platforma e mesazheve Signal tha të premten se po përjetonte “vështirësi teknike” ndërsa punoi për të akomoduar miliona përdorues të rinj.

Disa përdorues raportuan se mesazhet dështuan të dërgojnë në aplikacionet për celularë dhe desktop për disa orë.

Kompania ka parë një rritje të madhe interesi që kur rivali i saj WhatsApp zbuloi kushtet e reja të privatësisë javën e kaluar.

Në Twitter, Signal tha se kishte shtuar servera “me një ritëm rekord” dhe po punonte për të rivendosur shërbimin.

“Miliona e miliona përdorues të rinj po dërgojnë një mesazh që privatësia ka rëndësi”, tha ajo në një postim Twitter.

Si Signal ashtu edhe Telegram, një tjetër aplikacion falas për përdorim i mesazheve të koduara, kanë përfituar nga pakënaqësia e shkaktuar nga termat dhe kushtet e azhurnuara të WhatsApp.

WhatsApp u tha dy miliardë përdoruesve të saj se ata duhet ta lejojnë atë të ndajë të dhëna me kompaninë e saj mëmë Facebook nëse ata dëshirojnë të vazhdojnë t’i përdorin ato./ CNA.al

Lajmet e fundit nga