LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Priten surpriza nga Apple/ Së shpetji mund të kemi një iPhone të palosshëm

5 Janar 2021, 14:06, Tech CNA
Priten surpriza nga Apple/ Së shpetji mund të kemi një iPhone

Apple mund të jetë duke punuar në dy telefona inteligjentë të palosshëm për të rivalizuar Samsung.Këta iPhone të palosshëm tepër sekret pritet të kenë ekrane të mëdhenj duke krijuar një efekt të stilit iPad. Firmat rivale të smartphone-ve si Samsung, Huawei dhe LG kanë zhvilluar të gjithë telefonat e tyre të palosshëm.

Por Apple ka qëndruar i qetë, duke prirur trendin duke iu përmbajtur modeleve tradicionale të iPhone.Tani faqja e industrisë ?Tajvan Ekonomik Daily News? thotë se Apple mund të jetë duke punuar në telefona të palosshëm në fshehtësi, siç vërehet nga MacRumors .

Gjigandi prodhues Tajvanez Foxconn, i cili bën shumë pajisje të Apple, thuhet se ka shkatërruar dy prototipa të palosshëm të iPhone. Këto kanë kaluar prova të qëndrueshmërisë në një fabrikë Foxconn në qytetin teknologjik të Kinës Shenzhen, pretendon raporti. Njëra nga këto pajisje thuhet se paloset vertikalisht. Dhe tjetra është një pajisje me ekran të dyfishtë me dy shfaqje të veçantë të lidhura me një menteshe.

Telefonat e palosshëm janë një dizajn gjithnjë e më popullor i smartphone-ve që vendos një mekanizëm varen prapa ekranit. Kjo i lejon celularin të ketë një ekran të madh në madhësi të tabletës, por zbritet deri në madhësinë e smartphone-it për përdorim të rregullt. Kjo do të thotë që blerësit mund të kenë ekrane të mëdha për të parë mediat, ndërkohë që janë akoma në gjendje t’i futin lehtësisht pajisjet.

Samsung u detyrua të  anulonte prezantimin e telefonit të saj Galaxy Fold në 2019 , pasi mostrat e hershme  u thyen gjatë ditëve të para të përdorimit .Huaëei gjithashtu vonoi me prezantimin e Mate X të palosshëm për të mbuluar çështjet e dizajnit.

Apple nuk ka konfirmuar ndonjë plan për të lëshuar një smartphone të palosshëm dhe ka të ngjarë të jetë i kujdesshëm pasi ka parë sesi ndodhi me rivalët e tij. Kjo nuk është hera e parë që kemi dëgjuar zëra për krijimin e një iPhone të palosshëm./ CNA.al

Lajmet e fundit nga