LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Si të ndaloni hakimin e WhatsApp/ Tre hapat që duhet të ndiqni

30 Dhjetor 2020, 12:11, Tech CNA
Si të ndaloni hakimin e WhatsApp/ Tre hapat që duhet të ndiqni

Thuhet se një haker po bën “kërdinë” duke vjedhur të dhënat e shumë përdoruesve të WhatsApp.

Mashtrimi përfshin kodet e vërtetimit të WhatsApp, të cilat do t’i kërkojnë shumë njerëz që morën një telefon të ri për Krishtlindje.Kompania e sigurisë kibernetike Check Point zbuloi mashtrimin që ndodhte gjatë javëve të fundit.

Sipas Sipërmarrësit , Eusebio Nieva i Check Point tha: “Gjëja e parë që dihet për këtë sulm kibernetik është se pasuria kryesore për krimin kibernetik është të përfitosh nga besimi i viktimës.

” Kjo mënyra për të kryer këtë sulm bazohet në faktin se, më parë, ky kriminel kibernetik ka arritur të sulmojë një nga kontaktet e viktimës në një çështje të vjedhjes së të gjithë numrave të telefonit që ai kishte”.

Kur dikush ndryshon telefonin e tij dhe shkopinj për të ngarkuar WhatsApp-in e tij, atyre do t’ju dërgohet një vërtetim SMS në numrin e tyre të mëparshëm. Do t’ju jepet gjithashtu shansi për të modifikuar këtë numër. Këtu hyjnë kriminelët në internet. Ata mund të kontaktojnë ËhatsApp duke pretenduar se jeni ju dhe të kërkojnë që një kod i vërtetimit SMS të dërgohet në numrin tuaj. Hakeri pastaj merr kontrollin e njërës prej llogarive të kontaktit tuaj WhatsApp dhe mesazheve që ju pretendoni se jeni ata.

Hakeri do të pretendojë se ata aksidentalisht kanë kërkuar kodin e verifikimit në numrin tuaj në vend të numrit të tyre dhe do t’ju kërkojë ta dërgoni atë. Asnjëherë nuk duhet ta ndani kodin gjashtë shifror me askënd. Ata duan të marrin kodin tuaj të vërtetimit në mënyrë që të mund të ngarkojnë WhatsApp tuaj në pajisjen e tyre dhe të vjedhin mesazhet tuaja private. Mashtrimi mund të duket mjaft i komplikuar, por hakerat shpesh janë të gatshëm të shkojnë në këto gjatësi.

Për të mbrojtur veten duhet të ndiqni këto hapa:

Asnjëherë mos ndani një kod verifikimi me askënd.

Bllokoni numra të panjohur pa u përgjigjur ose dhënë informacione personale.

Mos harroni zyrtarët nga WhatsApp kurrë nuk do t’ju kërkojnë të siguroni informacion privat përmes mesazheve, teksteve ose një thirrje telefonike të WhatsApp./ CNA.al

Lajmet e fundit nga