LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kujdesuni për “jetëgjatësinë” e telefonit tuaj/ Këshillat që duhet të keni parasysh

13 Dhjetor 2020, 13:32, Tech CNA
Kujdesuni për “jetëgjatësinë” e telefonit tuaj/

Një nga ndjenjat më të mira në botë është dita e parë kur përdorni smartphone-in tuaj të ri. Të gjithë duam që të zgjasë për aq kohë sa mundet, në gjendje të shkëlqyeshme. Sidoqoftë, rutina dhe zakonet tona të përditshme mund të jenë mjaft mizore ndaj këtyre pajisjeve të dobishme.

Pastroni pluhurin nga porta e karikimit të telefonit tuaj.

Përdorni një kruajtëse dhëmbësh për të pastruar butësisht pjesën e brendshme të portës. Fshijeni atë përreth pjesës së brendshme të portit për të çliruar çdo pluhur dhe më pas jepni telefonit një shkundje të vogël për të bërë që pluhuri të bjerë. Merrni kohën tuaj dhe jini aq të butë sa mund të jeni – nuk doni të dëmtoni portin.

Mos e vendosni telefonin tuaj në xhepin tuaj të pasmë.

Ju mund të harroni që e keni vendosur atje, pastaj uleni në të dhe e shtypni atë. Do të ishte për të ardhur keq për të shkatërruar një telefon në këtë mënyrë.

Çaktivizoni Bluetooth kur nuk e përdorni.

Bluetooth është një mjet shumë i dobishëm, por gjithashtu mund të jetë i rrezikshëm. Rekomandimi është ta fikni kur nuk po e përdorni, dhe duke bërë kështu, ju do të bllokoni të gjitha llojet e shkarkimeve të dëmshme që mund të vijnë në rrugën tuaj.

Karikoni smartphone-in tuaj para se bateria të vdesë plotësisht.

Nuk ka asgjë të keqe që telefoni juaj të jetë në bateri 0%, por nëse ndodh shumë, atëherë telefoni juaj do t’ju shërbejë për një kohë shumë më të shkurtër. Çdo smartphone i vetëm ka një sasi të caktuar të  cikleve të ngarkimit . Kjo është kur e karikoni telefonin tuaj në 100% dhe më pas e përdorni derisa të thahet plotësisht nga bateria. Nëse e bëni këtë rregullisht, atëherë bateria e telefonit tuaj nuk do të zgjasë.

Azhurnoni rregullisht softuerin tuaj

Këto janë azhurnime të nevojshme që përdoren për të hequr qafe disa gabime që mund të hasni, për të drejtuar smartphone-in tuaj më të butë dhe më të shpejtë dhe për të mbajtur të mbrojtura të azhurnuara./CNA.al

Lajmet e fundit nga