LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zilet e derës, një target i lehtë për hakerët

24 Nëntor 2020, 12:36, Tech CNA
Zilet e derës, një target i lehtë për hakerët

Mangësitë kryesore të sigurisë në këmbanat inteligjente të derës po i vë konsumatorët në rrezik për tu shënjestruar nga hakerat brenda shtëpive të tyre, sipas Cilit.

Grupi i konsumatorëve thotë se pajisjet që shiten në tregje të tilla si Amazon dhe eBay, mund të hackohen ose çaktivizohen lehtësisht nga kriminelët.Ajo po i kërkon qeverisë legjislacion të ri për të mbrojtur konsumatorët.Amazon ka hequr të paktën shtatë lista të produkteve në përgjigje të gjetjeve.

Vëzhguesi testoi 11 pajisje të cilat ishin blerë nga tregjet e njohura online në MB. Markat përfshinin Qihoo, Ctronics dhe Victure.Ai zbuloi se ndër defektet më të zakonshme ishin politikat e dobëta të fjalëkalimeve dhe mungesa e kriptimit të të dhënave.

Dy nga pajisjet në provë mund të manipulohen për të vjedhur fjalëkalimet e rrjetit dhe më pas të hakojnë pajisje të tjera inteligjente brenda shtëpisë. Victure Smart Video Doorbell, u zbulua se dërgonte emrat e rrjetit shtëpiak të përdoruesve dhe fjalëkalimet e tyre të pakriptuara në serverat në Kinë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga