LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Instagram merr masat për të ndaluar postimet e vetë-dëmtimit dhe vetëvrasjes

11 Nëntor 2020, 14:06, Tech CNA
Instagram merr masat për të ndaluar postimet e vetë-dëmtimit

Instagram ka prezantuar një teknologji të re për të njohur vetë-dëmtimin dhe përmbajtjen e vetëvrasjes në aplikacionin e saj në MB dhe Evropë.Mjetet e reja mund të identifikojnë imazhet dhe fjalët që thyejnë rregullat e saj për postimet e dëmshme.

Do t’i bëjë postimet më pak të dukshme në aplikacion dhe, në raste ekstreme, do ta heqë atë automatikisht.Facebook, i cili zotëron Instagram, tha se ishte një “hap i rëndësishëm” por kompania donte të bënte “shumë më tepër”.

Kreu i Instagram Adam Mosseri detajoi sistemin e ri, i cili përdor inteligjencën artificiale, në një postim në blog në faqen e tij të internetit .

Referenca njerëzore

Teknologjia ekziston tashmë jashtë Evropës në Facebook dhe Instagram.Postimet e identifikuara si të dëmshme nga algoritmi mund t’u referohen moderatorëve njerëzorë, të cilët zgjedhin nëse do të ndërmarrin veprime të mëtejshme – përfshirë drejtimin e përdoruesit për të ndihmuar organizatat dhe informimin e shërbimeve të urgjencës.

Por Instagram i tha agjencisë së lajmeve të Shoqatës së Shtypit të Mbretërisë së Bashkuar se referimi njerëzor nuk ishte aktualisht pjesë e mjeteve të reja në MB dhe Evropë për shkak të konsideratave të privatësisë së të dhënave të lidhura me Rregulloren e Përgjithshme të Mbrojtjes së të Dhënave (GDPR). Firma e mediave sociale tha se zbatimi i një procesi referimi do të ishte hapi i saj i ardhshëm./ CNA.al

Lajmet e fundit nga