LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Si të gjeni butonin "sekret" tek iPhone 12?

28 Tetor 2020, 14:32, Tech CNA
Si të gjeni butonin "sekret" tek iPhone 12?

Mendoni se marka e re iPhone 12 dhe iPhone 12 Pro kishte vetëm tre butona, apo jo? Mendohu përsëri. Krahas butonit të fikjes dhe ndezjes dhe butonave të ngritjes / uljes së volumit ekziston një ?buton? sekret, që është, në fakt, i gjithë pjesa e pasme e vetë telefonit.

Për ta aktivizuar, duhet të keni ekzekutuar versionin më të fundit të iOS dhe të jeni të gatshëm të gërmoni pak në Settings. Apple e quan opsionin ?Back Tap? dhe kjo do të thotë që ju mund të prekni fjalë për fjalë pjesën e pasme të telefonit për ta bërë atë të bëjë diçka. Mund ta vendosni që të bëni gjëra të ndryshme si ?Mute?, ?Screenshot?, ?Spotlight? e shumë opsione tjera. Si të gjeni opsionin Back Tap në iPhone?

Për të aktivizuar funksionin ?Back Tap?, duhet të hapni menunë ?Settings? në iPhone tuaj (me kusht që të keni azhurnuar në iOS 14) dhe të lëvizni poshtë te ? Accessibility?.

Nga atje, duhet të prekni ?Back Tap?. Mund të aktivizoni edhe ?Trokitje e Dyfishtë? ose ?Trokitje e Trefishtë? nëse dëshironi gjithashtu. iOS 14 ishte në dispozicion për t?u instaluar në pajisjet e përputhshme nga 16 shtatori./ CNA.al

Lajmet e fundit nga