LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Twitter pezullon llogaritë false të mbështetësve të Trump

14 Tetor 2020, 09:27, Tech CNA
Twitter pezullon llogaritë false të mbështetësve të

Twitter ka pezulluar një numër llogarish të rreme që pretendojnë të jenë në pronësi të mbështetësve zezakë të Presidentit të SHBA Donald Trump. Gjiganti i mediave sociale tha se llogaritë thyen rregullat e saj për postën e pavlefshme dhe manipulimin e platformës.

Twitter nuk ka specifikuar numrin e llogarive të pezulluara deri më tani ose burimin e tyre.Ai tha se po vazhdonte të hetonte aktivitetin dhe mund të pezullojë llogari shtesë nëse u zbulua se shkelnin politikat e saj.

Darren Linvill, një studiues i dezinformimit të mediave sociale në Universitetin Clemson, gjeti shumë llogari të tilla, të cilat kishin gjeneruar rreth 265,000 retëeets ose përmendje në Twitter.

Disa nga llogaritë përdorën foto të burrave të zinj që ishin shfaqur në artikuj të lajmeve. Disa kishin dhjetëra mijëra ndjekës.Z. Linvill i tha agjencisë së lajmeve Reuters se shumica e llogarive u krijuan në 2017, por ishin bërë më aktive në dy muajt e fundit./ CNA.al

Lajmet e fundit nga