LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Pakistani bllokon Tik Tok për përmbajtje "imorale"

10 Tetor 2020, 13:50, Tech CNA

Pakistani ka ndaluar aplikacionin e njohur për video të shkurtra Tik Tok, duke përmendur qarkullimin e videove që i konsideronte “të pamoralshme dhe të pahijshme”.Tik Tok ishte paralajmëruar më parë që të filtroj një përmbajtje të tillë, por dështoi të respektojë udhëzimet, tha PTA.

Rregullatori shtoi se do të rishikonte ndalimin e tij, në raste se Tik Tok zbaton ndonjë mekanizëm që do të pastronte përmbajtjen e paligjshme. Tik Tok tha se është i vendosur të respektonte ligjin në tregjet ku ofrohet aplikacioni për shpërndarjen e videove.

Tik Tok, në pronësi të ByteDance me qendër në Kinë, është vënë në vëzhgim në shumë vende të botës ndërsa popullariteti i saj u rrit, përfshirë midis të rinjve pakistanezë, të cilët përbëjnë rreth 70 për qind të popullsisë së vendit konservator.

Aplikacioni Tik Tok ?përdoret nga miliona njerëz dhe është një burim i të ardhurave për mijëra krijues, veçanërisht ata që vijnë nga qytete dhe fshatra më të vegjël?, tha ai. Ndalimi i Tik Tok në Pakistan vjen disa muaj pasi platforma e transmetimit të drejtpërdrejtë me bazë në Singapor, Bigo Live, u bllokua për të njëjtën arsye. Pakistani ka paralajmëruar edhe YouTube për të filtruar ?vulgaritetin dhe gjuhën e urrejtjes?./ CNA.al

Lajmet e fundit nga