LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Do të dyfishojë numrin e punonjësve me ngjyrë/ Microsoft nën hetim për diskriminim racor

7 Tetor 2020, 14:04, Tech CNA

Microsoft po merret në pyetje nga qeveria amerikane rreth një iniciative të diversitetit i cili përbën diskriminim racor.

Departamenti i Punës ka veçuar zotimin e firmës për të dyfishuar numrin e stafit “me njerëz me ngjyrë dhe afrikano-amerikan” deri në 2025.

Zyrtarët kanë paralajmëruar kompaninë se synimi duket se “nënkupton që veprimi i punësimit mund të merret në bazë të racës”.Microsoft e mohon akuzën. “Ne e kemi të qartë se ligji na ndalon të diskriminojmë në bazë të racës,” tha avokati i firmës Dev Stahlkopf .

“Ne gjithashtu kemi detyrime pohuese si një kompani që i shërben qeverisë federale për të vazhduar të rrisë larminë e forcës sonë të punës, dhe ne i marrim këto detyrime shumë seriozisht. “Një gjë mbetet e vërtetë për të gjitha programet tona. Ne punësojmë dhe promovojmë personin më të kualifikuar. Dhe asgjë që kemi njoftuar në qershor nuk e ndryshon atë.”

?Microsoft do të siguronte informacion të mëtejshëm për të mbrojtur veten së shpejti?, shtoi ai. Departamenti i Punës i ka thënë Microsoft-it se ka kohë deri më 29 tetor për të paraqitur provat përkatëse. Ajo ka informuar gjigantin e teknologjisë se ndërsa kompanitë mund të vendosin qëllime pozitive të veprimit për të rritur punësimin e “pakicave dhe grave”, ato “nuk duhet të përfshihen në praktika diskriminuese” për t’i arritur ato./ CNA.al

Lajmet e fundit nga