LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pretendimi se Covid është më pak “vdekjeprurës se gripi”/ Facebook fshin postimin e Trump

7 Tetor 2020, 10:15, Tech CNA

Facebook ka fshirë një postim në të cilin Presidenti Trump kishte pretenduar se Covid-19 ishte “më pak vdekjeprurës” se gripi. Z. Trump është kthyer në Shtëpinë e Bardhë pas tre ditësh trajtimi në spital pasi ishte testuar pozitivisht për virusin.

Ai shkroi se SH.B.A. kishin “mësuar të jetonin me “gripin sezonal”, ashtu si po mësojmë të jetojmë me Covid, në shumicën e popullatave shumë më pak vdekjeprurëse !!!”

Twitter fshehu të njëjtin mesazh pas një paralajmërimi rreth “përhapjes së informacionit mashtrues dhe potencialisht të dëmshëm”. Përdoruesit duhet të klikojnë paralajmërimit për të lexuar statusin e tij.

“Ne heqim informacione të pasakta në lidhje me ashpërsinë e Covid-19 dhe tani e kemi hequr këtë postim,” tha Andy Stone, menaxher i komunikimit të politikave në Facebook.

Një normë e saktë e vdekshmërisë për Covid-19 nuk dihet, por mendohet të jetë dukshëm më e lartë – e mundshme 10 herë ose më shumë sesa shumica e llojeve të gripit, sipas Universitetit Johns Hopkins./ CNA.al

Lajmet e fundit nga