LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Zgjedhjet në SHBA/ Facebook ndalon më shumë reklama politike

2 Tetor 2020, 08:40, Tech CNA

Disa ditë pas ndalimit të reklamave që shpallnin para kohe fitoren në zgjedhjet presidenciale, Facebook tani ka ndaluar ata që vënë në dyshim procesin zgjedhir të SHBA.

Reklamat që delegjitimojnë çdo metodë ose proces të ligjshëm votimi do të ndalohet, mes shqetësimeve që disa mund të pretendojnë se votimi postar mund të inkurajojë mashtrimin.

Ai gjithashtu ka hequr reklamat e sponsorizuara nga Trump që pretendojnë se pranimi i refugjatëve do të rrisë rrezikun e Covid-19.

?Ne nuk lejojmë pretendime se siguria fizike, shëndeti ose mbijetesa e njerëzve kërcënohet nga njerëzit në bazë të origjinës së tyre kombëtare ose statusit të imigracionit?, tha Facebook. Pandemia pritet të nxisë shumë më tepër njerëz se zakonisht të votojnë me postë në zgjedhje.

Facebook ka ndaluar gjithashtu reklamat që lavdërojnë, mbështesin ose përfaqësojnë lëvizjet shoqërore të militarizuara dhe ato rreth QAnon, një teori e gjerë konspirative e pabazuar që sugjeron që Presidenti Donald Trump po zhvillon një luftë të fshehtë kundër pedofilëve adhurues të Satanait në qeveri, biznes dhe media./ CNA.al

Lajmet e fundit nga