LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

5G një nga karakteristikat e iPhone 12/ Kjo nuk është arsyeja e vetme pse duhet ta keni një smartphone të tillë

17 Tetor 2020, 13:50, Tech CNA
5G një nga karakteristikat e iPhone 12/ Kjo nuk është arsyeja e

iPhone 12 i Apple është një nga telefonat e parë të mençur të kompanisë që vijnë me 5G. Ndërsa është një hap i rëndësishëm për iPhone, vetëm mbështetja 5G nuk mjafton një arsye për të azhurnuar.

Rrjetet më të shpejta 5G funksionojnë në një distancë të shkurtër dhe gjenden vetëm në zona shumë të kufizuara përreth SH.B.A.

Por sjellja e 5G në iPhone 12 siguron që telefoni do të mbetet i rëndësishëm në të ardhmen ndërsa rrjetet 5G zhvillohen gjatë viteve të ardhshme.

Për muaj me radhë, analistët kanë parashikuar që iPhone i parë 5G i Apple do të rezultojë në një “superçikletë” të azhurnimeve që mund të bëjë lançimin më të madh të smartfonëve të këtij Apple në vite. Por nëse po mendoni të azhurnoni në iPhone të ri, mos e bëni vetëm për shkak të 5G.

Ndërsa është e vërtetë që Apple është një nga prodhuesit më të mëdhenj të smartphone-ve që ka sjellë 5G në pajisjet e saj, ka një arsye të mirë pse. Rrjetet e gjeneratës së ardhshme 5G nuk janë standarde kur bëhet fjalë për përdorimin e të dhënave celulare në SH.B.A.

Kjo do të thotë që kur të zhbllokoni iPhone 12, ka shumë mundësi që të përjetoni shpejtësi të ngjashme me ato të ofruara nga telefoni 4G LTE që tashmë zotëroni. Dhe do të duhet pak kohë para se rrjetet 5G të ofrojnë performancë dukshëm më të shpejtë.

Nëse vendosni të azhurnoni në iPhone tjetër, bëjeni sepse pajisja juaj aktuale po ngadalësohet ose ndoshta sepse keni një model të vjetër që nuk ka Face ID. Apo ndoshta sepse jeni duke kërkuar një rritje në performancën e kamerës ose jetëgjatësinë e baterisë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga