LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Udhëtimet post-pandemike/ Projektuesi italian tregon planet për krijimin e një taksie fluturuese

7 Nëntor 2020, 14:56, Tech CNA
Udhëtimet post-pandemike/ Projektuesi italian tregon planet për

Megjithëse bota është ende duke luftuar me koronavirusin , një dizajner italian po shikon drejt një bote post-pandemike për të ndihmuar udhëtarët të udhëtojnë të sigurt në destinacionin e tyre.Andrea Ponti  lëshoi ??një galeri konceptesh për një dron privat si avion që mbart deri në katër pasagjerë ndërsa ata ulen në vende të vetme me pëlhura të buta dhe jastëkë lëkure.

I quajtur ‘Kite’, artizanat do të përdorte një sistem shtytës të katër rrotulluesve me helikë të dyfishtë dhe përmban një palë fenerë LED për të ndihmuar në uljen dhe fluturimet në lartësi të ulët.Ponti zgjodhi emrin si referencë ndaj ?qiftit të zi?, një zog i mirënjohur në Hong Kong , pasi ai synon të përdorë taksitë e ajrit në Zonën e Gjirit të Madh të Kinës .

Kjo zonë përbëhet nga nëntë qytete dhe dy rajone të veçanta administrative vende që vuajnë ekonomikisht për shkak të kufizimeve të udhëtimit mes koronavirusit.Pasagjerët hyjnë në kabinën përmes një dere të vetme të pasme dhe ecin nëpër korridorin e shkurtër në një nga katër vendet brenda, të cilat mbështesin dhe shfaqin një predhë polikarbonate.Secila ulëse gjithashtu ka parzmoren e vet të sigurisë me hapje të shpejtë dhe tabakatë që tërhiqen që u lejojnë udhëtarëve të bëjnë punë ose të shijojnë një meze të lehtë para se të mbërrijnë në zyrë.

Ekziston gjithashtu një hapësirë ??për ruajtjen nën-ulëse për pasagjerët që të vendosin sende të tilla si çantat dhe pjesa e pasme e ruajtjes së sediljeve siguron hapësirë ??për bagazh më të madh.Kabina është e pajisur me dy ekrane të mëdha përpara dhe dy më të vogla në pjesën e prapme të sediljeve të rreshtit të parë që shfaqin informacionin e fluturimit, siç janë të dhënat e kohëzgjatjes dhe ngritjes dhe uljes. Kostoja për udhëtimet nuk është zbuluar ende./ CNA.al

Lajmet e fundit nga