LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Votimi me postë/ Twitter fsheh statusin e Donald Trump

3 Nëntor 2020, 12:58, Tech CNA
Votimi me postë/ Twitter fsheh statusin e Donald Trump

Twitter ka fshehur një status të Presidenti Donald Trump në lidhje me votimin, disa orë para ditës së zgjedhjeve. Z. Trump shkroi në Twitter se një vendim i Gjykatës së Lartë për të lejuar më shumë kohë që fletët e votimit të mbërrinin në Pensilvani ishte “shumë e rrezikshme”.Ai edhe një herë bëri pretendimin se  do të kishte “mashtrim të shfrenuar dhe të pakontrolluar”.

Facebook gjithashtu e etiketoi mesazhin me një kontroll të fakteve që kundërshtonin presidentin. Statusi ishte fshehur pas një paralajmërimi në llogarinë e presidentit se përmbajtja ishte “e diskutueshme dhe mund të jetë mashtruese”. Twitter ka ndërmarrë veprime të ngjashme kundër llogarisë së Z. Trump në të kaluarën.

Z. Trump gjithashtu pretendoi se vendimi i gjykatës do të “shkaktojë dhunë në rrugë” dhe se “diçka duhet të bëhet!” Në Facebook, rrjeti social nuk e fshehu postimin, por shtoi paralajmërimin: “Të dy votimet me postë dhe votimi personalisht kanë një histori të gjatë besueshmërie në SH.B.A. Mashtrimi i votuesve është jashtëzakonisht i rrallë në të gjithë metodat e votimit.”

Rivali i tij Joe Biden kaloi orët e fundit para ditës së votimit duke u kërkuar njerëzve që të siguroheshin se votuan, si dhe duke bërë sulme të qarta dhe të drejtpërdrejta ndaj rekordit të Presidentit Trump në detyrë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga