LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Si po përgatiten mediat sociale për kaosin zgjedhor në SHBA

31 Tetor 2020, 13:13, Tech CNA
Si po përgatiten mediat sociale për kaosin zgjedhor në SHBA

Për shkak të numrave të paparë të votave postare, mund të ketë ditë ndoshta javë midis përfundimit të votimit dhe rezultatit të deklaruar. Dhe në atë periudhë të pasigurisë ekziston frika e trazirave civile. Të dy palët mund të pretendojnë fitoren, dhe dezinformimi rreth rezultatit mund të jetë e shumtë.Shqetësimi është se zemërimi, lajmet e rreme dhe gjuha e urrejtjes në mediat sociale që mund të shkaktojnë tensione.

Pra, çfarë është duke planifikuar të bëjë Big Tech në lidhje me këtë?

Opsioni bërthamor do të ishte mbyllja e aplikacioneve të tyre për një periudhë kohe.Kjo është ajo që ne e dimë që ndërmarrjet e mediave sociale synojnë të bëjnë për të parandaluar që ajo të ndodhë.

Twitter

Twitter thotë se pas ditës së zgjedhjeve kandidatët nuk do të lejohen të pretendojnë se kanë fituar zgjedhjet përpara një rezultati të deklaruar.Twitter gjithashtu thotë se kandidatët nuk mund të cicërojnë ose rimarrin përmbajtje që inkurajon ndërhyrjen në procesin zgjedhor. Çfarë do të bëjë nëse kjo ndodh? Epo, Twitter thotë se do t’i drejtojë njerëzit te burimet me informacion të saktë, të azhurnuar në lidhje me statusin e zgjedhjeve.Kjo tingëllon sikur Twitter nuk do të heqë cicërima ose madje domosdoshmërisht t’i shtypë ato. Por statuset do të etiketohen.Në mënyrë thelbësore Twitter i jep vetes hapësirë ??për të manovruar nëse gjërat fillojnë vërtet ata nuk kanë përjashtuar të shkojnë më tej.

Facebook

Wall Street Journal ka raportuar se disa nga këto plane përfshijnë ndryshimin e algoritmeve të lajmeve për të shtypur postimet virale që përhapin dhunë ose lajme të rreme.Ata gjithashtu mund të çaktivizojnë hashtags të caktuar në lidhje me dezinformimin rreth rezultatit të zgjedhjeve.Dhe ata do të ulin shiritin për ato që heqin.Këto do të ishin teknika që Facebook ka përdorur në pjesë të tjera të botës si Sri Lanka dhe Myanmar.Këto janë në krye të asaj që Facebook po bën tashmë – për shembull etiketimi i keqinformimit në votim.Ata gjithashtu janë bashkuar me Reuters për të siguruar rezultate të sakta të zgjedhjeve natën dhe ditët pas zgjedhjeve.

Reddit

Reddit duket se shkon shumë më larg se Facebook ose Tëitter.Ai thotë se informacioni që synon të mashtrojë ose paraqesë keq rezultatet e zgjedhjeve nuk lejohet dhe do të hiqet nga faqja e internetit.Reddit gjithashtu ka një faqe të tërë të përkushtuar në atë që ndodh pas zgjedhjeve.Faqja do të presë një seri ngjarjesh “Më pyesni gjithçka” nga e nesërmja e zgjedhjeve. Ekspertët e votimit do të jenë të pranishëm për t’iu përgjigjur pyetjeve në lidhje me votimin dhe asaj që njerëzit mund të presin në ditët në vijim.

Tik Tok

TikTok thotë se po punon me kontrollorë të pavarur të fakteve gjatë periudhës së zgjedhjeve.Ai thotë se do të heqë keqinformimin në lidhje me zgjedhjet e vitit 2020 – përfshirë vetë votën.Gjithashtu po shton një opsion të keqinformimit zgjedhor në raportimin brenda aplikacionit në mënyrë që përdoruesit të mund të shënojnë përmbajtjen. Tik Tok tha: “Në këto kohë të rëndësishme, ne kemi ndërmend të mbështesim komunitetin tonë ndërsa punojmë për të ruajtur integritetin e platformës sonë.”Me pak fjalë, të gjitha këto kompani të mediave sociale po i trajtojnë zgjedhjet dhe pasojat e tyre, me shumë seriozitet. Ne mund të dimë brenda pak ditësh nëse këto masa janë të mjaftueshme./ CNA.al

Lajmet e fundit nga