LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

India lejon përdoruesit të bëjnë pagesa nëpërmjet WhatsApp

7 Nëntor 2020, 12:56, Tech CNA
India lejon përdoruesit të bëjnë pagesa nëpërmjet

Miliona përdorues të WhatsApp në Indi më në fund mund të fillojnë ti dërgojnë para njëri-tjetrit përmes aplikacionit. Facebook ( FB ) , i cili zotëron platformën popullore të mesazheve, njoftoi të Premten se ishte drejtpërdrejt me funksionin e ri pasi shume vitesh me pengesa rregullatore e parandaluan atë që të bënte shërbimin gjerësisht të disponueshëm në Indi.

Korporata Kombëtare e Pagesave të Indisë, një organizatë e lidhur me Bankën Rezervë të Indisë , konfirmoi në një deklaratë të enjten se kishte dhënë miratimin për WhatsApp për të hapur shërbimin për më shumë njerëz, duke filluar me një bazë përdoruesish deri në 20 milion llogari.

Kompania kishte testuar mjetin në Indi që nga viti 2018 me deri në 1 milion përdorues. Vendi është tregu më i madh i WhatsApp, me 400 milion përdorues .

“Unë jam i ngazëllyer sot që WhatsApp është aprovuar për të filluar pagesa në të gjithë Indinë,” tha CEO i Mark Zuckerberg në një deklaratë video. “Tani ju mund t’u dërgoni para miqve dhe familjes suaj përmes WhatsApp aq lehtë sa dërgimi i një mesazhi.”/ CNA.al

Lajmet e fundit nga