LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Twitter ndalon David Icke për keqinformim rreth covid-19

4 Nëntor 2020, 10:24, Tech CNA
Twitter ndalon David Icke për keqinformim rreth covid-19

Twitter ka ndaluar llogarinë e teoricienit britanik të konspiracionit David Icke.”Llogaria e referuar është pezulluar përgjithmonë për shkelje të rregullave të Twitter në lidhje me dezinformimin e Covid,” i tha një zëdhënës BBC.Veprimi vjen gjashtë muaj pasi Facebook dhe YouTube ndërmorën veprim të ngjashëm, duke thënë se Z. Icke kishte postuar pretendime mashtruese në lidhje me pandeminë.

68-vjeçari kishte rreth 382,000 ndjekës në Twitter.Postimet e tij të fundit kishin përfshirë sulmet ndaj Kryeministrit Boris Johnson, ekspertit amerikan të sëmundjeve infektive Dr Anthony Fauci dhe filantropit Bill Gates.Në një blog, Z. Icke tha se ishte i ndaluar për një cicërimë që ai kishte bërë në lidhje me planet për të pilotuar testimin e koronavirusit në të gjithë qytetin në Liverpool .

Por gjatë muajve të fundit ai ka bërë pretendime të rreme të tilla si sugjerimi se rrjetet e telefonisë mobile 5G ishin të lidhura me përhapjen e virusit dhe se një grup hebre ishte përfshirë gjithashtu./ CNA.al

Lajmet e fundit nga