LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

WhatsApp me opsion të ri/ Mesazhet do të “zhduken” pas shtatë ditësh

6 Nëntor 2020, 12:15, Tech CNA
WhatsApp me opsion të ri/ Mesazhet do të “zhduken” pas

WhatsApp është duke prezantuar një opsion “mesazhe që zhduken” që do të fshijë bisedat nga telefoni i dërguesit dhe marrësit pas shtatë ditësh. Aplikacioni në pronësi të Facebook, i cili ka dy miliardë përdorues në të gjithë botën, tha se vendosja do të ndihmonte në mbajtjen private të bisedave. Por thuhej që marrësit do të ishin akoma në gjendje të shikonin në ekran ose të përcillnin çdo mesazh, foto ose video që ata donin të mbanin. Opsioni do të shfaqet për përdoruesit e WhatsApp deri në fund të nëntorit.

Në një blog, kompania tha që mesazhet mund të skadonin pas shtatë ditësh për të ofruar “qetësi që bisedat nuk janë të përhershme, ndërsa mbeten praktike në mënyrë që të mos harroni se për çfarë po bisedonit”. Në prill 2019, shefi ekzekutiv i Facebook Mark Zuckerberg u zotua të bëjë disa ndryshime në rrjetin social për t’u ofruar përdoruesve më shumë privatësi.

Një nga ndryshimet e tij të propozuara ishte ofrimi i mënyrave më “efektive” për të ndarë përmbajtjen, duke përfshirë zhdukjen e mesazheve. Kompania gjithashtu shpreson të integrojë platformat e saj të mesazheve, duke i bërë WhatsApp, Instagram dhe Facebook Messenger të ndërvepruar.

Aplikacioni rival i mesazheve Snapchat, i cili ka dhënë frymëzim për një numër karakteristikash të Facebook, u ndërtua mbi parimin e zhdukjes së mesazheve. “E jashtëzakonshme që kjo ishte kaq e gjatë për të ardhur në WhatsApp, duke pasur parasysh që ajo lançoi Statusin (gjithashtu një tipar në zhdukje) përsëri në 2017, që efektshmëria është e madhe dhe se ky është Facebook për të cilin po flasim,” tha Ingrid Lunden, një gazetar për Kriza teknike , në Twitter./ CNA.al

Lajmet e fundit nga