LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pse nuk duhet të karikoni telefonin tuaj në makinë/ Zbuloni arsyen

10 Nëntor 2020, 12:56, Tech CNA
Pse nuk duhet të karikoni telefonin tuaj në makinë/ Zbuloni

Një nga zakonet e shumë njerëzve në lidhje me përdorimin e telefonit të tyre celular është ta vendosin për karikim në makinë kur konsumohet bateria.

Një zakon ky që duhet ta shmangni sa më shumë që të jetë e mundur. Sigurisht që mund të jetë e nevojshme për ta bërë këtë, por kjo nuk është ideale dhe ka një arsye për këtë.

Portat USB të makinës zakonisht japin më pak tension sesa mund të karikojë telefoni juaj.

Si rezultat, telefoni celular merr më pak energji sesa duhet për të punuar. Sa herë që ngarkoni telefonin tuaj në një port USB me fuqi të ulët, telefoni në të vërtetë merr energji me një shpejtësi më të lartë.

Përveç kësaj, për shkak të tensionit të ulët sistemi i karikimit konsumohet. Dhe kjo në të ardhmen mund ta bëjë telefonin të zgjasë më pak orë ose të mbyllet papritmas./ CNA.al

Lajmet e fundit nga