LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Apple zbulon planin/ Laptopët e ardhshëm Mac si iPhone

8 Nëntor 2020, 14:55, Tech CNA
Apple zbulon planin/ Laptopët e ardhshëm Mac si iPhone

Apple njoftoi planin e saj për të filluar prodhimin e çipave të saj kompjuterikë për linjën e saj të produkteve Mac, në vend që të përdorë Intel, në qershor. Tani, kompania po zhvillon një ngjarje tjetër ku pritet të zbulojë më shumë detaje në lidhje me laptopin e parë që do të funksionojë në procesorin e saj të ri.

Ky veprim pritet të shënojë ndryshimin më të madh që vjen në kompjuterat Mac të Apple në vite, duke sinjalizuar një largim që do t’i japë gjigandit të teknologjisë edhe më shumë kontroll mbi laptopët dhe desktopët e tij. Kjo gjithashtu do ta bëjë përvojën Mac më të qëndrueshme me atë të iPhone dhe iPad pasi të gjitha aplikacionet e Apple do të funksionojnë në të njëjtën arkitekturë. Kjo do të thotë që aplikacionet e iPhone do të jenë në përputhje me Mac.

Apple nuk ka zbuluar ndonjë detaj në lidhje me atë që të presim, por kompania më parë tha se kishte në plan të njoftojë kompjuterat e saj të parë të mundësuar nga silici i Apple para fundit të vitit. Raportet nga Bloomberg sugjerojnë gjithashtu që ngjarja e nëntorit e Apple do të përqendrohet në pajisjet e reja të silicit të Apple.

Zbulimi do të vinte gjithashtu në një kohë kritike për linjën Mac të Apple, e cila ka qenë një nga sektorët më të fortë të Apple në lagjet e fundit pasi njerëzit kanë punuar nga shtëpia për shkak të pandemisë. Apple raportoi të ardhura rekord të larta për njësinë e saj Mac në fitimet fiskale të tremujorit të katërt të kompanisë muajin e kaluar./ CNA.al

Lajmet e fundit nga