LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kina synon të frenojë fuqinë e gjigandëve të internetit

11 Nëntor 2020, 10:42, Tech CNA
Kina synon të frenojë fuqinë e gjigandëve të internetit

Kina ka propozuar rregullore të reja që synojnë të frenojnë fuqinë e kompanive të saj më të mëdha të internetit.

Rregulloret sugjerojnë rritjen e shqetësimit në Pekin me rritjen e ndikimit të platformave dixhitale.

Rregullat e reja mund të ndikojnë në gjigandët e teknologjisë brenda vendit si Alibaba, Ant Group dhe Tencent, si dhe platformën e shpërndarjes së ushqimit Meituan.

Masa vjen ndërsa BE dhe SH.B.A. po kërkojnë gjithashtu të frenojnë fuqinë e gjigandëve të internetit.

Aksionet e teknologjisë kineze ishin ndjeshëm më të ulta pasi rregulloret e propozuara u lëshuan të Martën.

Lajmi erdhi ndërsa JD.com dhe Alibaba po përgatiteshin për Singles Day, shitjen vjetore në internet që është dita e tyre më e madhe e vitit.

Shitja vazhdoi të Mërkurën, me Alibaba, JD.com, Tencent, Xiaomi dhe Meituan të gjithë po shkonin më poshtë, duke humbur më shumë se 200 miliardë dollarë (150 miliardë £) nga vlera e tyre e kombinuar./ CNA.al

Lajmet e fundit nga