LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pse është e rëndësishme të qëndroni larg mediave sociale/ Ja çfarë këshillojnë ekspertët

21 Nëntor 2020, 13:54, Tech CNA
Pse është e rëndësishme të qëndroni larg mediave

A keni dashur ndonjëherë të bëni një pushim nga telefoni juaj, por e keni të vështirë t’i rezistoni dëshirës për të kontrolluar vazhdimisht mediat sociale? Në të gjithë botën, rreth 3.96 miliardë njerëz përdorin media sociale, duke kaluar mesatarisht 144 minuta në të çdo ditë.  Meqenëse këto faqe të rrjeteve sociale janë të njohura që ju tërheqin dhe ju mbajnë të varur, është e domosdoshme të mësoni se si të bëni një pushim nga mediat sociale. Këtu janë disa shenja dhe strategji të zakonshme për të bërë një pushim freskues të mediave sociale.

Pse është e rëndësishme të bëni një pushim nga mediat sociale

Nga një këndvështrim shëndetësor, media sociale është një shpatë me dy tehe, thotë Neha Chaudhary, MD, psikiatër për fëmijë dhe adoleshentë në Spitalin e Përgjithshëm të Massachusetts dhe Shkollën Mjekësore të Harvardit.

“Nga njëra anë, kjo na ndihmon të qëndrojmë të lidhur me njëri-tjetrin dhe të luftojmë vetminë, e cila mund të jetë e mirë për shëndetin tonë pasi studimet kanë treguar se izolimi shoqëror dhe vetmia mund të ndikojnë negativisht në shëndetin”, thotë Chaudhary. “Nga ana tjetër, mediat sociale shpesh shoqërohen me ngacmim në internet, krahasim shoqëror dhe fenomene të tjera që mund të dëmtojnë shëndetin dhe mirëqenien tonë.”

Për të siguruar që media sociale të ketë një ndikim pozitiv në shëndetin tuaj, është e rëndësishme të jeni të vetëdijshëm se si po e përdorni atë. Kjo do të thotë të dish kur të bësh një pushim dhe ta drejtosh vëmendjen diku tjetër.  Mos harroni se mediat sociale ju bejne te qendroni gjate ulur. Edhe pse mund të flisni me miqtë, media sociale kufizon aftësinë tuaj për ndërveprime ballë për ballë dhe ju bën të kaloni më pak kohë në botën reale dhe më shumë kohë në telefonin ose kompjuterin tuaj. Përveç kësaj, mediat sociale mund të shkaktojnë ndjenja stresi , ankthi ose depresioni nëse e gjeni veten duke krahasuar jetën e të tjerëve me jetën tuaj.

Shenjat që tregojnë se duhet të bëni një pushim nga mediat sociale

Ekzistojnë disa shenja kryesore që mund të tregojnë se është koha që ju të bëni një pushim të mediave sociale, duke përfshirë:

Nuk është më kënaqësi.

Faqet e mediave sociale si Facebook, Instagram dhe Twitter kanë për qëllim të jenë një mënyrë argëtuese dhe e kënaqshme për tu lidhur me familjen dhe miqtë. Nëse zbuloni se nuk është më një burim gëzimi dhe lidhjeje në jetën tuaj, mund të jetë një shenjë për të pushuar.

Po krahason veten me të tjerët.

“Nëse ndiheni sikur nuk jeni mjaftueshëm i mirë, mjaft i bukur ose mjaft i suksesshëm ndërsa konsumoni atë që ka në lajmet tuaja, duhet të konsideroni të bëni një pushim”, thotë McCarty. “Nëse zbuloni se ndiheni më keq me veten pasi jeni në mediat sociale, atëherë nuk është një burim që po i shton mirëqenien tuaj emocionale.”

Është gjëja e fundit që shihni natën.

Shikimi i telefonit tuaj para gjumit mund t?ju prishë gjumin sepse e mban mendjen aktive dhe zgjuar. Drita blu nga telefoni juaj celular shtyp melatoninën , e cila është një hormon përgjegjës për kontrollin e gjumit. Meqenëse drita blu është një ngjyrë artificiale që imiton dritën e ditës, trupi juaj do të mendojë se është ditë dhe do t’ju mbajë të energjisë, duke rezistuar kështu në dëshirën për t’u qetësuar për gjumë.

Si të bëni një pushim nga mediat sociale.

Edhe nëse e kuptoni që duhet të bëni një pushim nga mediat sociale për të përmirësuar shëndetin tuaj, mund të jetë e vështirë të bëhet. Për shumë njerëz, lëvizja nëpër media sociale mund të jetë një stimul varësie dhe do të duhet një vullnet i vërtetë për ta hequr këtë zakon. Këtu janë pesë këshilla të dobishme për t’ju ndihmuar të pushoni nga media sociale dhe t’i përmbaheni asaj.

Çaktivizoni njoftimet tuaja nga platformat.

Jepni përparësi kujdesit për veten.

Vendosni kohën për t’u shoqëruar me miqtë personalisht.

Shkoni për një shëtitje ose udhëtim me biçikletë.

Gatuaj vaktin tënd të preferuar./ CNA.al

Lajmet e fundit nga