LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

FOTOT-Mercedes Benz prezanton "bombën" e radhës/ Ky është modeli që do të konkurrojë Rolls-Royce dhe Bentley

20 Nëntor 2020, 10:25, Tech CNA
FOTOT-Mercedes Benz prezanton "bombën" e radhës/ Ky

Mercedes-Maybach S-Class i ri është zbuluar si kulmi i gamës së re të salloneve luksoze, duke ofruar më shumë hapësirë ??dhe tipare premium për pasagjerët e sediljeve të pasme.Vendosur për të arritur në dyqanet e verës tjetër, rivali i Bentley Flying Spur synon të përfitojë nga kërkesa në rritje për variante anije ultra-luksoze nga tregje të tilla si Kina, Korea dhe Rusia. Ai bashkohet me Mercedes-Maybach GLS , SUV-në e parë të nën-markës, e cila u zbulua vitin e kaluar.

Me gjatësi 5469 mm, Maybach S-Class është plotësisht 18 cm më e gjatë se edhe versioni me rrota të gjata i Mercedes-Benz S-Class standard . Firma pretendon se kjo rritje “përfiton plotësisht nga pjesa e pasme”, duke e bërë atë ideale për shoferët e nivelit të lartë.

Përditësimi nuk është i kufizuar në më shumë hapësirë, megjithatë, ulëset binjake Ekzekutive të vendosura si standard lejojnë rregullimin e pavarur të skajeve dhe mbështetëseve.Mercedes gjithashtu pretendon që mbështetja e këmbës e bashkangjitur në sediljen e përparme dhe mbështetësja e shtrirë elektrike (vetë 50 mm më e gjatë se ajo në Maybach S-Class të vjetër ) lejon për një “sipërfaqe të vazhdueshme, të rehatshme të mbështetur për një pozicion të këndshëm gjumi”.

Karakteristikat e tjera të reja përfshijnë një funksion opsional masazhi për mbështetësen e këmbës dhe ngrohjen për qafat dhe shpatullat e pasagjerëve të pasmë. Gjithashtu për pasagjerët e pasmë janë shtuar “butakët e rripave” – ??shtrirësit automatik të rripave të sigurimit që zakonisht gjenden në modelet Coupe dhe Mercedes të Mercedes .

Ekzistojnë gjithashtu dyer të pasme të asistuara në mënyrë elektrike që mund të operohen nga shoferi, plus ndriçim adaptiv për pasagjerët e pasmë me një gamë të gjerë rregullimi.

Duke përdorur të njëjtën ndërfaqe MBUX për pesë ekranet dispozicion part-OLED si të rregullt S-Class, i Maybach ofron një rrjet të gjerë të kontrollit mbi sistemet e mjeteve dhe karakteristikat dhe mund të njohin lëvizjet dhe gjestet nga pasagjerët e pasme nëpërmjet kamerave lazer 3D në rreshtim çati .

Jashtë, Maybach diferencohet nga S-Class standard me një dizajn të ri të kapakut që përmban një fin të kromuar, grilë me shirita vertikalë me nënshkrim të Maybach dhe dyer të pasme më të gjera. Ekziston edhe një semafor i ri i shtyllës C, ndërsa shënjimi me porosi zbatohet në të gjithë.

Në dispozicion opsionalisht është një përfundim bojë me dy ngjyra (siç është paraqitur në foto). Maybach S-Class do të ofrohet me dy motorë në Mbretërinë e Bashkuar në fillim: 496 kf 4.0 litra benzinë ??binjak V8 nga S580 dhe një benzinë ??binjak turbo 6,0-litër 603 kf, V12, i vendosur të vlerësohet si S650. Tregjet e tjera do të marrin një hibrid plug-in duke përdorur një motor 3.0-litërsh me gjashtë tenxhere turbo me benzinë ??dhe një motor elektrik të montuar në kutinë e shpejtësisë për një 503 kf të kombinuar. Pezullimi i ajrit është standard, së bashku me teknikën e kontrollit të trupit E-Active që skanon sipërfaqen e rrugës së Mercedes. Drejtimi i rrotave të pasme është opsionalisht i disponueshëm.

Çmimi gjithashtu duhet të detajohet, por bazuar në çmimin e gjeneratës së mëparshme V12 Maybach S-Class, ka të ngjarë që modeli bazë V8 të kalojë 150,000./ CNA.al

Lajmet e fundit nga