LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Hakerat e Koresë së Veriut dhe Rusisë “synojnë vaksinën”

14 Nëntor 2020, 13:32, Tech CNA
Hakerat e Koresë së Veriut dhe Rusisë “synojnë

Hakerët e mbështetur nga shteti nga Koreja e Veriut dhe Rusia kanë synuar organizatat që punojnë për një vaksinë kundër koronavirus, ka thënë Microsoft. Microsoft tha se një grup rus me nofkën “Ariu i zbukuruar” dhe grupet e Koresë së Veriut të quajtur “Zink” dhe “Cerium” ishin të implikuar në sulmet e fundit kibernetike.Qendra Kombëtare e Sigurisë Kibernetike e Mbretërisë së Bashkuar (NCSC) ka thënë më parë se hakerat rusë synonin kërkimin e vaksinave.

Por Rusia mohoi se ishte përgjegjëse.Microsoft, i cili zhvillon softuer të sigurisë kibernetike, tha se kishte zbuluar përpjekje për të hyrë në sistemet kompjuterike të shtatë ndërmarrjeve farmaceutike.Studiuesit e vaksinave në Kanada, Francë, Indi, Korenë e Jugut dhe Shtetet e Bashkuara ishin gjithashtu në shënjestër.

Microsoft tha se grupi rus kishte përdorur taktika “forcë brutale”, duke u përpjekur të hynte në llogari duke përdorur miliona fjalëkalime të ndryshme.Një nga grupet e Koresë së Veriut dërgoi email duke paraqitur si zyrtarë të Organizatës Botërore të Shëndetësisë dhe u përpoq të mashtronte njerëzit për të dorëzuar kredencialet e tyre të identifikimit.Disa nga përpjekjet për ndërprerje dështuan, por Microsoft paralajmëroi se disa prej tyre kishin qenë të suksesshme.

Rusia më parë ka mohuar synimin e hulumtimeve të vaksinave. Ambasada ruse në Uashington, SHBA i tha agjencisë së lajmeve Reuters se nuk kishte asgjë tjetër për të shtuar.Përfaqësuesi i Koresë së Veriut në Kombet e Bashkuara ende nuk u është përgjigjur mesazheve që kërkojnë komente.Në një postim në blog, Microsoft u bëri thirrje udhëheqësve botërorë të “pohojnë se e drejta ndërkombëtare mbron objektet e kujdesit shëndetësor dhe të marrin masa për të zbatuar ligjin”.

Kjo nuk është hera e parë që shtetet akuzohen se synojnë punën e vaksinave.Në korrik, Britania e Madhe tha se inteligjenca ruse ishte prapa shënjestrimit të hulumtimeve në Mbretërinë e Bashkuar, përfshirë vaksinën e Oksfordit.SH.B.A. akuzoi gjithashtu Kinën për veprimtari të ngjashme.Të dy vendet e kanë mohuar atë.E gjithë kjo është pjesë e një gare globale për një vaksinë pasi vendet kërkojnë avantazh mbi njëri-tjetrin.

Ka përfitime të mëdha ekonomike, sociale dhe shëndetësore – si dhe prestigj jashtë vendit dhe legjitimitet në vend – në zhvillimin e trajtimeve dhe vaksinave së pari dhe shpejt.Shumica e fushatave të bazuara në shtet kanë qenë në lidhje me spiunazhin – vjedhjen e informacionit – sesa përçarjen, por ka pasur gjithashtu një numër në rritje të rasteve të grupeve kriminale që përdorin ransomware kundër spitaleve.Microsoft u ka kërkuar qeverive në të gjithë botën që të mos synojnë kujdesin shëndetësor./ CNA.al

Lajmet e fundit nga