LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Apple ul tarifat e komisionit për zhvilluesit në App Store

18 Nëntor 2020, 11:55, Tech CNA
Apple ul tarifat e komisionit për zhvilluesit në App Store

Apple po përgjysmon komisionin që merr nga shitja e aplikacioneve dhe mallrave virtualë të shitur brenda tyre nga shumë prej zhvilluesve më të vegjël që përdorin dyqanet e saj. Nga janari, çdo krijues ekzistues i aplikacioneve që fitoi $ 1 milion (830,000 £) ose më pak nga tregjet e Apple në vitin 2020 do të duhet të heqë dorë vetëm nga një ulje prej 15% në 2021. Kjo krahasohet me normën standarde prej 30%. Zhvilluesit e rinj gjithashtu kualifikohen. Ndjek kritikat e përhapura nga zhvilluesit për tarifat që Apple akuzon dhe përkon me vëzhgimin anti-besim.

Shefi ekzekutiv Tim Cook u mor disa herë në pyetje për tarifat e akuzave të tij të forta kur ai u paraqit para ligjvënësve amerikanë në një seancë konkurrimi në korrik . Aty doli që Amazon kishte negociuar një normë speciale prej 15% për tarifat brenda aplikacionit brenda aplikacionit të saj Prime Video. Dhe muajin paraardhës Komisioni Evropian hapi hetimin e tij në rregullat e tregut.

Apple, megjithatë, e ka karakterizuar lëvizjen si një evolucion të natyrshëm të politikave të saj, të cilat ajo kishte bërë pasi dëgjoi reagimet nga komunitetet e saj të zhvilluesve. Rreth 28 milionë zhvillues përdorin dyqanin e Apple dhe firma thotë se shumica dërrmuese e atyre që marrin tarifa do të përfitojnë. Por nuk ka dhënë një shifër për sa parashikon se do të preken./ CNA.al

Lajmet e fundit nga