LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gjigantët e teknologjisë bashkojnë forcat për të luftuar kundër komploteve për vaksinat anti-Covid

20 Nëntor 2020, 11:22, Tech CNA
Gjigantët e teknologjisë bashkojnë forcat për të

Tre nga rrjetet më të mëdha sociale kanë thënë se do të bashkojnë forcat me kontrolluesit e fakteve, qeveritë dhe studiuesit për t’u përpjekur të gjejnë një mënyrë të re për të trajtuar dezinformimin.Dezinformimi i vaksinave ka qenë i përhapur në Facebook, Twitter dhe YouTube, me shumë që vënë në dyshim efikasitetin e tyre.Në të njëjtën kohë, vendet po përgatiten të hapin vaksinat e koronavirusit në një përpjekje për t’i dhënë fund pandemisë.Është e paqartë se si nisma do të përmirësojë luftën kundër lajmeve të rreme.Bamirësia për kontrollimin e fakteve Full Fact do të bashkërendojë bashkëpunimin. Duke marrë pjesë në përpjekje së bashku me Facebook, YouTube dhe Twitter në pronësi të Google janë Departamenti i Mbretërisë së Bashkuar për Dixhitale, Kulturë, Media dhe Sport; Instituti Reuters për Studimin e Gazetarisë; Afrika Kontrolloni; Zyra e Këshillit të Privatësisë së Kanadasë; dhe pesë organizata të tjera ndërkombëtare për kontrollimin e fakteve.

Kjo iniciativë e fundit në përpjekje për të rënë dakord për një qasje të përbashkët ndaj koronavirusit dhe keqinformimit të vaksinave mund të mos i bindë kritikët e gjigantëve të mediave sociale se ata po bëjnë sa duhet.Deri në janar kur FullFact thotë se një “kornizë fillestare” duhet të ishte rënë dakord, vendet duhet të fillojnë të shpërndajnë vaksina për popullatat që u janë nënshtruar për muaj me radhë një përmbytje historish të frikshme rreth tyre. Ata do të kenë parë histori duke filluar nga sugjerimet se vaksinat kanë efekte anësore serioze ose nuk janë testuar siç duhet për pretendimet se ato janë pjesë e një komploti që përfshin Bill Gates për të implantuar mikroçipa tek njerëzit dhe për t’i ndjekur ato. FullFact, e cila është një nga organizatat që siguron verifikimin e fakteve për Facebook, thotë se ka botuar 160 kontrolle të fakteve në lidhje me koronavirusin dhe vaksinat këtë vit, me etiketat paralajmëruese që po zbatohen në mijëra postime.Por grupi i fushatës Qendra për Luftimin e Urrejtjes Dixhitale thotë se 95% e materialit të tillë në mediat sociale nuk hiqet dhe arrin një audiencë të gjerë.

Sfida tjetër për këtë iniciativë do të jetë që gjigantët e mediave sociale me qasje shumë të ndryshme për keqinformimin të bien dakord për një grup të përbashkët rregullash. Ndërkohë, politikanët po bëhen të padurueshëm – në Mbretërinë e Bashkuar Partia e Punës ka bërë thirrje për legjislacion emergjent për të zhdukur dezinformimin anti-vaksinë.Fakt i plotë tha se bashkëpunimi dhe sigurimi se njerëzit do të kishin një furnizim të mirë të informacionit të besueshëm do të ishin parimet thelbësore. Will Moy, shefi ekzekutiv i Full Fact, shtoi: “Informacioni i keq shkatërron jetë, dhe të gjithë kemi përgjegjësi ta luftojmë atje ku i shohim. Pandemia e koronavirusit dhe vala e pretendimeve false që pasuan demonstruan nevojën për një qasje kolektive ky problem.”

Me një vaksinë koronavirusi potencialisht vetëm disa muaj larg, ai tha se shqetësimi ishte se “informacioni i keq mund të dëmtojë besimin në mjekësi kur ka më shumë rëndësi dhe përfundimisht të zgjasë këtë pandemi”.Facebook tha se e mirëpriti përpjekjen “për të diskutuar dhe zhvilluar strategji të reja” për të trajtuar dezinformimin./ CNA.al

Lajmet e fundit nga