LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Apple është gati të paguajë 113 milion dollarë për ngadalësimin e qëllimshëm të iPhone

22 Nëntor 2020, 12:27, Tech CNA
Apple është gati të paguajë 113 milion dollarë për

Apple ka rënë dakord të paguajë miliona dollarë 34 shteteve gjatë praktikës së saj të mëparshme të diskutueshme për të ngadalësuar qëllimisht iPhonët e vjetër për të zgjatur jetën e tyre të baterisë.Kompania do të paguajë 113 milion dollarë për të zgjidhur një hetim nga shtetet përfshirë California dhe Arizona rreth asaj se si Apple nuk ishte transparente në lidhje me problemet e saj të baterisë iPhone që çuan në mbyllje të papritur të pajisjes. Në vend që t’ua zbulonte këtë problem konsumatorëve ose të zëvendësonte bateritë, ai shtyu një azhurnim softueri në dhjetor 2016 që ndikoi në performancën e modeleve të vjetra të iPhone.

Lajmet për këtë praktikë i mërzitën konsumatorët e Apple ( AAPL ) , duke ndezur atë që disa e quajtën ” porta e baterisë “. Shumë besuan se ishte një përpjekje për të inkurajuar përdoruesit të blinin iPhone të rinj. “Kompanitë e Big Tech duhet të ndalojnë manipulimin e konsumatorëve dhe t’u tregojnë atyre të gjithë të vërtetën në lidhje me praktikat dhe produktet e tyre,” tha Prokurori i Përgjithshëm i Arizonës Mark Brnovich, i cili ndihmoi në udhëheqjen e hetimit, në një njoftim për shtyp të Enjten. “Jam i përkushtuar që këto kompani të teknologjisë Goliath t’i mbajnë përgjegjëse kur ata fshehin informacione të rëndësishme nga përdoruesit.”

Në atë kohë, kompania lëshoi ??një ndjesë të rrallë , uli përkohësisht çmimin e baterive zëvendësuese nga 79 në 29 dollarë dhe shtoi një veçori për të lejuar përdoruesit e iPhone të monitorojnë shëndetin e baterisë . “Ne e dimë që disa prej jush mendojnë se Apple ju ka zhgënjyer. Ne ju kërkojmë falje,” tha kompania në një deklaratë të vitit 2017 . “E para dhe më e rëndësishmja, ne kurrë – dhe nuk do të bënim kurrë – asgjë për të shkurtuar me qëllim jetën e çdo produkti të Apple, ose për të degraduar përvojën e përdoruesit për të nxitur azhurnimet e klientëve.”

Pavarësisht nga mea culpa, ajo u përball me degëzime ligjore. Në Mars, Apple ra dakord të paguante deri në gjysmë miliard dollarë për të zgjidhur një proces gjyqësor të klasit duke e akuzuar atë për ngadalësimin e iPhone për të detyruar përdoruesit të blejnë të rinj.Përveç pagimit të shteteve miliona dollarë, Apple ra dakord të sigurojë azhurnime në lidhje me shëndetin e baterisë së iPhone, performancën dhe menaxhimin e energjisë në faqen e saj të internetit ose shënimet e instalimit./ CNA.al

Lajmet e fundit nga