LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Australia prezanton projektligjin/ Facebook dhe Google të paguajnë për lajmet e tyre

8 Dhjetor 2020, 13:03, Tech CNA
Australia prezanton projektligjin/ Facebook dhe Google të paguajnë

Australia do të prezantojë një projekt-ligj në parlament që do të detyrojë Facebook dhe Google të paguajnë media për shfaqjen e gazetarisë së tyre. Qeveria Australiane tha se ligjet “e para në botë” do të mandatonin një proces për mediat për të negociuar pagesa “të drejta” për punën e tyre.

Aktualisht një çekuilibër i energjisë favorizon firmat e mëdha të teknologjisë, tha qeveria.Gjigandët e teknologjisë kanë kundërshtuar me forcë ligjet, të cilat ata thonë se do të dëmtojnë aksesin e lexuesit.Facebook kohët e fundit kërcënoi të ndalojë përdoruesit australianë nga ndarja e lajmeve në platformë nëse ligji vazhdon.

Google ka thënë se shërbimet e saj të kërkimit do të ishin “në mënyrë dramatike më të keqe” nën ndryshimin. Ajo ka zhvilluar një fushatë të gjerë reklamuese në Australi, duke argumentuar se ligjet do të ishin të dëmshme.

Ndërsa më shumë lexues kanë lëvizur në internet vitet e fundit, gjigandët e teknologjisë janë përballur me thirrje ndërkombëtare për të paguar më shumë për lajmet e mbajtura në platformat e tyre. Ai tha se një industri e fortë dhe e larmishme e medias ishte “jetike për demokracinë tonë”.

Projekt-ligji do të futet në Dhomën e Përfaqësuesve të Mërkurën por nuk ka gjasa të miratohet deri në vitin e ri, njoftoi media lokale.Media e shkruar Australiane ka parë një rënie prej 75% të të ardhurave nga reklamat që nga viti 2005, tha qeveria. Disa media Australiane të lajmeve kanë mbyllur ose shkurtuar vendet e punës këtë vit./ CNA.al

Marre nga BBC

Lajmet e fundit nga