LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shtyhet afati për blerjen e Tik Tok

27 Nëntor 2020, 13:58, Tech CNA
Shtyhet afati për blerjen e Tik Tok

Afati i TikTok për të finalizuar një blerës amerikan është zgjatur për herë të dytë në më pak se një muaj.Administrata Trump të Mërkurën i dha pronarit kinez të aplikacionit për video në formë të shkurtër, ByteDance, deri më 4 dhjetor për të përfunduar një marrëveshje të propozuar për blerjen nga Oracle dhe Walmart, sipas një zëdhënësi të departamentit të Thesarit.

“Komiteti për Investime të Huaja në Shtetet e Bashkuara (CFIUS) i ka dhënë ByteDance një zgjatje prej një jave … për të lënë kohë për të shqyrtuar një paraqitje të rishikuar që Komiteti mori kohët e fundit,” tha zëdhënësi.

Në një urdhër ekzekutiv këtë verë, Trump vendosi 12 Nëntorin si afatin e vështirë për ByteDance për të zhvendosur TikTok, i cili ka më shumë se 100 milion përdorues në Shtetet e Bashkuara. Por ndërsa afati afrohej dhe shkonte, mbretëronte konfuzioni se cilat pasoja mund të prisnin për TikTok. Urdhri ekzekutiv i Trump nuk tha që TikTok do të ndalohej nëse humbet afatin; në fakt, nuk përshkruan aspak pasoja.

Në fillim të këtij muaji, qeveria e SH.B.A. zgjati në heshtje atë afat me dy javë deri në këtë të Premte, 27 Nëntor dhe tani ka nisur kanaçen më tej në rrugë. TikTok nuk iu përgjigj menjëherë kërkesës për koment.

Trump e ka etiketuar TikTok si një rrezik për sigurinë kombëtare – një pretendim që kompania e ka mohuar dhe ekspertët e sigurisë kibernetike dyshojnë – ai lëshoi një urdhër tjetër ekzekutiv në gusht që do ta bënte të paligjshme të kishte ndonjë marrëdhënie biznesi me kompaninë.

Departamenti i Tregtisë i SHBA u përpoq të zbatonte atë urdhër duke u përpjekur të ndalonte shkarkimet e aplikacionit në shtator. Agjencia gjithashtu tha që nga mesi i nëntorit, kompanitë e internetit do të ndaloheshin të mbanin trafikun e TikTok.

Të dyja ato masa janë bllokuar përkohësisht nga gjykatësit federalë pasi krijuesit e përmbajtjes TikTok dhe TikTok paditën në çështje të veçanta për të parandaluar hyrjen e tyre në fuqi. Zgjidhja e propozuar e ByteDance për porosinë, marrëveshja me Walmart dhe Oracle, do të shihte që TikTok të riorganizohej si një kompani e re, globale me seli në Shtetet e Bashkuara, me investitorët amerikanë që llogaritnin shumicën e pronësisë së kompanisë së re.

Trump e miratoi paraprakisht atë marrëveshje në shtator kur u njoftua. Por marrëveshja ende nuk është finalizuar nga qeveria e SHBA. (Gjithashtu do të duhet ende të jetë me dritë jeshile nga rregullatorët kinezë.)

Tani për tani, deri të Premten e ardhshme, përdoruesit e TikTok do të jenë ende në gjendje të hyjnë në aplikacion ndërsa ndalimi i administratës Trump mbetet i pezulluar për shkak të proceseve gjyqësore./ CNA.al

Lajmet e fundit nga