LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pse rrjetet sociale kanë nevojë për Tik Tok?

4 Dhjetor 2020, 15:11, Tech CNA
Pse rrjetet sociale kanë nevojë për Tik Tok?

Ajo u faturua si një diskutim në lidhje me TikTok por biseda e Samitit u kthye shpejt në një stuhi mendimesh rreth industrisë së mediave sociale në përgjithësi, duke përfshirë sipërmarrësin amerikan me biseda të shpejta Gary Vaynerchuk dhe nënkryetarin e TikTok Blake Chandlee, një ish ekzekutues në Facebook. Është e lehtë të imagjinosh të gjitha këto platforma të mëdha që konkurrojnë ashpër kundër njëra-tjetrës, por në fakt rivalët dhe kërcënimet e tyre të vërteta janë më larg.

Chandlee refuzoi të thoshte shumë në lidhje me luftën aktuale të Tiktok për mbijetesë në SH.B.A. Firma ka “dialog të përditshëm” me administratën aktuale, e cila është akoma nën udhëheqjen e Donald Trump – tha ai.Ishte Presidenti Trump ai që lëshoi ??një ultimatum të ashpër për kompaninë mëmë të TikTok ByteDance në fillim të këtij viti: lejo TikTok të blihet nga një kompani amerikane ose të përballet me një ndalim . Afati është zgjatur dhe tani është jashtëzakonisht i afërt 4 dhjetor.

Por edhe nëse politika shkon sipas mënyrës së tyre, peshkaqenë të tjerë më të njohur janë duke rrethuar TikTok. Instagram Reels e Facebook, e cila nisi në gusht, po ndjek në mënyrë jopologetike formulën fituese të TikTok të videos së çuditshme me formë të shkurtër, ashtu si tipari i tij Stories i synuar për Snapchat.Sidoqoftë anëtarët e rrjeteve sociale janë në dukje më besnikë sesa ju apo edhe ata mund të mendojnë – platformat e vjetra kanë mbijetuar të gjithë skandalet e tyre dhe kanë jetuar për të treguar përrallën.”Instagrami është i vjetër”, tha Gary Vaynerchuk. (sapo ka pasur ditëlindjen e 10-të).

“Snapchat (2011) nuk është zhdukur. LinkedIn (2003) kaloi një dekadë si një ndërmarrje dhe më pas u konvertua në një rrjet social. Unë do të argumentoja se nuk ka pasur lëvizje.”Kjo ndezi disa shqetësime në seksionin e komenteve krahas këtij paneli virtual, pasi disa nga 2,000 të pranishmit midis nesh debatuan nëse Snapchat ishte zhdukur me të vërtetë nga qarqet tona përkatëse – por megjithatë, për krahasim TikTok (2016)) është shumë fëmija i ri blloku. A do të flasim akoma për këtë brenda 10 viteve? Mesazhi ishte i qartë, do të duhet të zhvillohet për të mbijetuar.

“Ju do të prisheni nëse nuk prishni”, tha Blake Chandlee.”Ne jemi vazhdimisht duke u përpjekur të kuptojmë se si ta prishim veten.”Nga rruga, ndërprerja është që Silicon Valley të flasë për rishpikjen (kjo mund të nënkuptojë gjithashtu shpërthimin në skenën e një industrie tashmë të krijuar, shih për shembull aplikacionet për ndarjen e udhëtimeve dhe taksitë)./ CNA.al

Lajmet e fundit nga