LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

VIDEO-Nuk ka nevojë për shofer/ Kompania kineze krijon roboto-taksinë

6 Dhjetor 2020, 13:21, Tech CNA
VIDEO-Nuk ka nevojë për shofer/ Kompania kineze krijon

Bota ka qenë e drejtuar drejt veturave plotësisht autonome për vite me rradhë . Në Kinë, një kompani sapo u afrua edhe më shumë për ta bërë atë realitet.

Të enjten, AutoX, një startup i mbështetur nga Alibaba ( BABA ) , njoftoi se kishte hapur robotaksi plotësisht pa shofer në rrugët publike në Shenzhen. Kompania tha se ishte e para në Kinë që e bëri këtë, duke shënuar një moment historik të rëndësishëm.

Më parë, kompanitë që operonin makinat autonome në rrugët publike në vend ishin të kufizuara nga paralajmërime të rrepta, të cilat kërkonin që ata të kishin një shofer brenda.

Ky program është i ndryshëm. Në Shenzhen, AutoX ka hequr plotësisht shoferin rezervë ose çdo operator të largët për flotën e saj lokale prej 25 makinash, tha ai. Qeveria nuk po kufizon se ku operon AutoX në qytet, megjithëse kompania tha se ata janë përqëndruar në zonën e qendrës së qytetit.

Kompania lëshoi ??një video të minivanit të saj, Fiat Chrysler Pacifica, duke ecur vetë nëpër zonën në qendër të qytetit, duke treguar udhëtarët që hynin brenda, duke ngarkuar një pako në vendin e pasëm dhe duke lënë një qen të kërcej për një rrotullim.

Ajo gjithashtu përshkruan makinën duke ecur, duke marre këmbësorët dhe duke marre një kthesë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga