LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Pacienti virtual” ndihmon në trajnimin e mjekëve në distancë gjatë pandemisë

7 Dhjetor 2020, 14:37, Tech CNA
“Pacienti virtual” ndihmon në trajnimin e mjekëve në

Teknologjia e re e AI është zhvilluar në mënyrë që mjekët praktikantë të mësojnë në mënyrë të sigurt aftësitë e tyre në distancë gjatë pandemisë.”Pacienti virtual” mund të luajë me role skenarë të ngjashëm me jetën dhe të arrihet përmes një kufjeje VR, PC ose tablet.Është kaq e suksesshme sa u emërua një nga shpikjet më të mira nga revista TIME e vitit 2020 .Krijuesi Dr Alex Young, nga Bristol, tha se pandemia “ka krijuar sfida me të vërtetë specifike që teknologjia po ndihmon për t’i zgjidhur”.

Kirurgu ortoped dhe trauma tha: “Nuk është më e sigurt ose e praktikueshme të kesh 30 mjekë në një dhomë me një aktor, duke përsosur aftësitë e tyre klinike “.Programi është krijuar për të zhvilluar “aftësi të buta” diçka që arrihet tradicionalisht me ndihmën e aktorëve që luajnë rolin e pacientëve.Këto seanca ndihmojnë në trajnimin e klinicistëve se si të shpjegojnë diagnozat dhe planet e trajtimit, të krijojnë besim dhe të trajtojnë situata sfiduese.

Teknologjia është duke u përdorur në Bristol NHS Foundation Trust për të lejuar trajnimin të vazhdojë në mënyrë të sigurt pa nevojën e seancave personale ndërsa distanca sociale është në vend./CNA.al

Lajmet e fundit nga