LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kina në “aksion”/ Ndalon 105 aplikacione, përfshirë TripAdvisor

8 Dhjetor 2020, 13:23, Tech CNA
Kina në “aksion”/ Ndalon 105 aplikacione, përfshirë

Kina ka hequr 105 aplikacione nga dyqanet e saj të aplikacioneve si pjesë e një fushate për të hequr qafe përmbajtjen në lidhje me pornografinë, prostitucionin, lojërat e fatit dhe dhunën. Shumica e aplikacioneve të ndaluara janë kineze por aplikacioni i udhëtimit në SHBA TripAdvisor është përfshirë gjithashtu në listë.

Sipas Administratës së Hapësirës Kibernetike të Kinës, të gjitha aplikacionet shkelën një nga tre ligjet kibernetike, megjithëse nuk dha detaje. Ajo vjen ndërsa gjykata e dytë e SHBA vendos kundër ndalimit të planifikuar për TikTok.

Gjykatësi i rrethit amerikan Carl Nichols tha se Presidenti Trump tejkaloi autoritetin e tij kur u përpoq të ndalonte aplikacionin kinez për ndarjen e videove për arsye sigurie. Ai është gjykatësi i dytë që vendos në favor të TikTok. Shumica e aplikacioneve në shtypjen e fundit nga Pekini janë ato vendase, me autoritetet që thonë se ndalimi ishte në përgjigje të përmbajtjes së publikut “të gjykuar fyese”.

Eshtë e paqartë pse TripAdvisor është ndaluar. BBC ka kontaktuar firmën për një koment por ende nuk ka marrë një përgjigje. Tensionet midis SHBA dhe Kinës janë luajtur gjithnjë e më shumë në hapësirën kibernetike gjatë muajve të fundit. Kur ndalimi i TikTok u njoftua nga Presidenti Trump në verë, autoritetet kineze akuzuan SHBA për taktika ngacmimi dhe thanë se do të merrte “masat e nevojshme” për të mbrojtur interesat e kompanive kineze. Interneti mbetet shumë i rregulluar në vend me firmat amerikane Google, Facebook dhe Twitter të gjitha të bllokuara./ CNA.al

Marre nga BBC

Lajmet e fundit nga