LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Musk merr vendimin e papritur/ Zhvendos Teslën në Texas

9 Dhjetor 2020, 14:23, Tech CNA
Musk merr vendimin e papritur/ Zhvendos Teslën në Texas

Elon Musk ka njoftuar se po largohet nga Silicon Valley për në Teksas dhe parashikon që zona e nxehtë e teknologjisë mund të humbasë ndikimin e saj.Sipërmarrësi miliarder deklaroi se California kishte “shumë ndikim në botë” por që fuqia e saj po zbehet.Tesla, me vlerë prej 500 miliardë dollarë (372 miliardë funte), ka selinë e saj në Kaliforni, por do të ndërtojë një fabrikë të re në Austin.Space X – kompania e fluturimeve hapësinore të Z. Musk – tashmë ka pajisje në Teksas.

“Dy gjërat më të mëdha që unë ndodha tani janë zhvillimi i Starship në Teksasin e Jugut … dhe më pas fabrika e re e madhe e SHBA për Tesla,” tha Z. Musk për Wall Street Journal.Të jetosh në Kaliforni “nuk ishte domosdoshmërisht një përdorim i shkëlqyeshëm i kohës time”, shtoi ai.Në maj, Z. Musk kërcënoi të zhvendoste Tesla në Teksas , pasi zyrtarët lokalë refuzuan të lejonin që kompania e makinave të rihapte fabrikën e saj gjatë pandemisë së koronavirusit.”Sinqerisht, kjo është kashta e fundit,” shkroi ai në Tëitter.”Tesla tani do të zhvendosë selinë e saj qendrore dhe programet e ardhshme menjëherë në Teksas / Nevada. Nëse edhe ne e mbajmë aktivitetin prodhues të Fremont fare, kjo do të varet nga mënyra se si do të trajtohet Tesla në të ardhmen.”Senatori republikan Ted Cruz, i cili përfaqëson Teksasin, e mirëpriti shefin ekzekutiv të Tesla në një cicërimë:

“Texas i pëlqen punët dhe ne jemi shumë të lumtur që të kemi ty në Teksas,” tha ai.Kjo i bën jehonë një pakënaqësie në rritje në Silicon Valley, me koston e jetesës në zonë, sigurimin e dobët të strehimit dhe nivele të larta të krimit.Javën e kaluar, firma e biznesit e përqendruar në biznes Heëlett Packard Enterprise njoftoi se do të zhvendoste selinë e saj në Houston, Texas. Paraardhësi i tij, Heëlett-Packard, u krijua nga një garazh në Palo Alto në 1938, një vend i cili tani përmban një pllakë historike si “vendlindja e Silicon Valley”.

Dhe Palantir, një firmë kryesore e të dhënave të teknologjisë zhvendosi selinë e saj nga Silicon Valley në Denver, Colorado këtë vit.Musk e krahasoi shtetin e Kalifornisë me një ekip të suksesshëm sportiv: “Ata kanë tendencë të bëhen pak të vetëkënaqur, pak të drejtë dhe më pas nuk e fitojnë më kampionatin”.Ajo “ka fituar për një kohë të gjatë dhe unë mendoj se ata po i marrin [firmat] pak si të mirëqena,” shtoi ai.

Texas mund të ofrojë gjithashtu disa përfitime nga taksat për njeriun e dytë më të pasur në botë.Ajo nuk mbledh taksë mbi të ardhurat personale, ndërsa California ka disa nga normat më të larta të taksave të shtetit në Shtetet e Bashkuara.Muajin e kaluar, vlera neto e Musk u rrit me 7.2 miliardë dollarë në 128 miliardë dollarë pasi aksionet në Tesla u rritën.Vetëm themeluesi i Amazon Jeff Bezos është më i pasur, sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg./ CNA.al

Marre nga BBC

Lajmet e fundit nga