LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shkelja e ligjit të BE-së për të dhënat/ Twitter gjobitet me 450 mijë euro

16 Dhjetor 2020, 12:47, Tech CNA
Shkelja e ligjit të BE-së për të dhënat/ Twitter

Twitter është gjobitur me 450,000 ? (400,000 £) nga Komisioni për Mbrojtjen e të Dhënave në Irlandë për thyerjen e rregullave të Evropës për privatësinë e të dhënave GDPR. Eshtë hera e parë që rregullatori i BE ka penalizuar një firmë të madhe të teknologjisë amerikane sipas legjislacionit GDPR.Vendosi që Twitter nuk arriti ta njoftojë atë brenda 72 orëve pasi identifikoi një shkelje të të dhënave në janar 2019 dhe gjithashtu nuk dokumentoi në mënyrë adekuate atë që kishte ndodhur. Twitter ka pranuar përgjegjësinë.

Në një deklaratë, firma fajësoi “një pasojë të papritur të stafit” gjatë periudhës midis Ditës së Krishtlindjeve 2018 dhe 1 Jan 2019 për dështimin e saj për të qenë në përputhje me njoftimin e rregullatorit brenda 72 orëve nga zbulimi i shkeljes.”Ne e respektojmë vendimin e IDPC, i cili lidhet me një dështim në procesin tonë të përgjigjes ndaj incidenteve,” tha Damien Kieran, zyrtari kryesor i privatësisë në Tëitter dhe zyrtari global i mbrojtjes së të dhënave.

IDPC tha se besonte se gjoba ishte “një masë efektive, proporcionale dhe dekurajuese”.Ajo lidhej me një të metë që prek përdoruesit e Android që kishin bërë cicërimet e tyre private – kjo do të thoshte që nëse ata bënin disa ndryshime në llogarinë e tyre, cicërimat e tyre mund të ishin bërë publike gabimisht. Gabimi datonte që nga viti 2014, tha firma në atë kohë.Ai u zbulua në janar 2019 dhe DPC filloi hetimin e saj pak më vonë. Darren Wray, i firmës së privatësisë Guardum, tha se ndëshkimi ishte një shenjë se dhëmbët e GDPR ishin “duke u mprehur”.

“Ky rast duhet t’u dërgojë një mesazh firmave të mëdha të teknologjisë se ata duhet të marrin shumë seriozisht përgjegjësitë e tyre të privatësisë së të dhënave,” tha ai. Gjoba nuk ka të bëjë me piraterinë e llogarive të famshëm në Twitter që ndodhën në verë./ CNA.al

Marre nga BBC

Lajmet e fundit nga