LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ekspertët e teknologjisë: Nëse e keni këtë gjë në telefonin tuaj, fshijeni tani

13 Dhjetor 2020, 15:45, Tech CNA

Njerëzit zakonisht e marrin çështjen e sigurisë shumë seriozisht, domethënë, derisa të bëhet fjalë për një pajisje ku ata ruajnë pothuajse gjithçka, telefonin e tyre. Telefonat tanë janë bërë një vend i lehtë për të mbajtur të gjitha gjërat që duam të mbajmë me vete gjatë gjithë ditës. Dhe ndërsa shënimi i listës suaj ushqimore nuk është domosdoshmërisht realizimi i ëndrrës së një hakeri, ka disa gjëra që ju mund t’i mbani në telefonin tuaj dhe që mund të bien lehtësisht në duar të gabuara. Sipas ekspertëve, gjëja më e keqe që po mbani në telefonin tuaj janë fotot e sendeve që përmbajnë informacionin tuaj personal .

Njerëzit besojnë se të dhënat dhe privatësia e tyre rrezikohen vetëm në rast se ata humbin telefonin e tyre ose vidhet. Sidoqoftë, hakerat lehtë mund të fitojnë qasje dhe të shikojnë përmbajtjen e telefonit tuaj në distancë“, thotë Antti Alatalo , një ekspert i teknologjisë dhe themelues i Orë inteligjente 4 U.

Kristen Bolig , një ekspert sigurie dhe themelues i SecurityNleerd, thotë se njerëzit i shohin telefonët e tyre si një vend “i përshtatshëm” për të ruajtur fotot e letërnjoftimeve, pasaportave dhe dokumenteve të tjera private në rast se kanë nevojë për një plan rezervë nëse i harrojnë ose i humbin këto sende kur e nevojshme Por siç thekson Alatalo, hakerat nuk kanë nevojë të prekin fizikisht telefonin tuaj për të marrë qasje në këtë informacion privat.

Ruajtja e këtyre artikujve në telefonin tuaj ju hap një listë lavanderi të shqetësimeve të sigurisë”, paralajmëron Bolig. “Ndryshe nga kompjuterat, shumë njerëz nuk arrijnë të marrin masat paraprake themelore të sigurisë në telefonat e tyre. Përdoruesit e telefonave inteligjentë rrallë instalojnë softuer antivirus. Kjo i lë artikujt e ruajtur në telefonin e tyre të prekshëm nga sulmet e rrezikshme kibernetike. Kjo nuk është për të përmendur kërcënimin e vjedhjes së një telefoni dhe dhënien kriminelët një shuplakë virtuale të të dhënave personale “.

Sipas Bolig, hakerat zakonisht përpiqen të vjedhin foto nga telefonët e njerëzve përmes iCloud, në të cilën shumë “përdorues të iPhone automatikisht ngarkojnë të gjitha fotot e tyre pa i dhënë një mendim të dytë”. Bolig thotë se ndërsa ky është një mjet i shkëlqyeshëm për të kopjuar fotot, ai ka rreziqe serioze. Në fakt, një hack famëkeq i vitit 2017 arriti të infiltronte 250 milion llogari iCloud njerëzish .

David Lynch , një ekspert i teknologjisë dhe udhëheqës i përmbajtjes për UpPhone, gjithashtu paralajmëron përdoruesit e iPhone që fotot e tyre janë të arritshme për çdo aplikacion iPhone për të cilin ata japin leje. Kur shkarkon për herë të parë një aplikacion, ai kërkon këto leje dhe shumë njerëz godasin butonin “Lejo” pa menduar për të. Sidoqoftë, përdoruesit mund ta ndryshojnë lehtë këtë në cilësimet e tyre të privatësisë dhe Lynch i inkurajon ata që, veçanërisht nëse mbajnë informacion personal në fotot e tyre.

Mënyra më e mirë për të parandaluar veten nga marrja e informacioneve tuaja personale të vjedhura është të mos i mbani ato në telefonin tuaj. Por nëse jeni dikush që do të bëni pa marrë parasysh çfarë, ka mënyra se si mund ta bëni këtë praktikë më të sigurt. Gabe Turner , një  ekspert i sigurisë dixhitale thotë se nëse mbani fotografi të ndjeshme në telefonin tuaj, duhet të përdorni një aplikacion të ruajtjes të koduar. Dhe pa marrë parasysh çfarë, ai rekomandon “krijimin e një kodi të gjatë kalimi në telefonin tuaj dhe ndezjen e vërtetimit dy ose me shumë faktorë” për aplikacione të ndryshme./ CNA.al

Lajmet e fundit nga