LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Amazon akuzohet për abuzim me rregullat e konkurrencës së BE

15 Dhjetor 2020, 13:10, Tech CNA
Amazon akuzohet për abuzim me rregullat e konkurrencës së BE

Komisioni Evropian ka akuzuar Amazon për abuzim me pozicionin e tij dominues në shitjen me pakicë në internet për të fituar një avantazh të padrejtë ndaj konkurrentëve.Ai tha se Amazon kishte përdorur të dhëna për shitësit e palëve të treta që përdorin tregun e saj për të rritur shitjet e mallrave të veta.Komisioni gjithashtu nisi një hetim të ri në trajtimin e mundshëm preferencial të shitësve që përdorin shërbimet e logjistikës së gjigandit të teknologjisë.

Amazon i hodhi poshtë akuzat, duke thënë se asnjë firmë nuk “kujdesej më shumë” për bizneset e vogla.Ai përballet me një gjobë të mundshme deri në 10% të xhiros së saj globale nëse shpallet fajtor për shkelje të ligjit të konkurrencës – rreth 15 miliardë funta (19 miliardë dollarë).Në një deklaratë, Komisionerja e Konkurrencës e BE Margrethe Vestager tha se ishte jetike që platformat me “fuqi tregu” të mos “shtrembërojnë konkurrencën”.

“Të dhënat mbi aktivitetin e shitësve të palëve të treta nuk duhet të përdoren në të mirë të Amazon kur ajo vepron si një konkurrencë e këtyre shitësve”, shtoi ajo.

“Me lulëzimin e tregtisë elektronike, dhe Amazon duke qenë platforma kryesore e tregtisë elektronike, një qasje e drejtë dhe e pa shtrembëruar tek konsumatorët në internet është e rëndësishme për të gjithë shitësit.”Komisioni Evropian ka hetuar Amazon që nga korriku i vitit të kaluar, pas ankesave nga tregtarët.Ai thotë se gjigandi i teknologjisë përdor të dhëna të ndjeshme nga ndërmarrjet e vogla dhe të mesme që përdorin platformën e tij, të tilla si shifrat e shitjeve, vizitat në faqe ose informacionin e transportit.Pastaj e përdor këtë për të ndihmuar në shitjet e produkteve të veta, ose në zgjedhjen e furnitorëve, thotë Komisioni.

Në një konferencë shtypi të martën, zonja Vestager tha: “Ne nuk marrim parasysh suksesin e Amazon ose madhësinë e tij.” Në një deklaratë Amazon këmbënguli se – larg nga të qenit anti-konkurrues – produktet e saj me etiketë private ishin të mira për klientët dhe ofronin më shumë zgjedhje.”Amazon përfaqëson më pak se 1% të tregut global të shitjes me pakicë dhe ka shitës me pakicë më të madhe në çdo vend në të cilin operojmë,” tha ajo.

“Asnjë kompani nuk kujdeset më shumë për bizneset e vogla ose ka bërë më shumë për t’i mbështetur ato gjatë dy dekadave të fundit sesa Amazon”.Ai gjithashtu theksoi se ka më shumë se 150,000 biznese evropiane që shesin përmes tregut të saj në internet.Akuzat vijnë ndërsa kriza e koronavirusit ka nxitur shitje të mëdha për shitësin me pakicë , ndërsa njerëzit gjithnjë e më shumë u drejtohen blerjeve në internet.Në gusht, shefi Jeff Bezos u bë njeriu më i pasur në botë me një pasuri prej më shumë se 200 miliardë dollarë pasi çmimi i aksioneve të firmës u rrit në muajt e parë të pandemisë./ CNA.al

Marre nga BBC

Lajmet e fundit nga