LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Google, YouTube, Gmail dhe Google Classroom u ndërprenë përreth një orë

14 Dhjetor 2020, 14:35, Tech CNA
Google, YouTube, Gmail dhe Google Classroom u ndërprenë përreth

Google ra për rreth një orë të hënën në një ndërprerje masive që parandaloi shumë njerëz të shikonin video në YouTube, të kishin akses në Google Docs ose të dërgonin email në Gmail.

Ndërprerja gjithashtu e bëri Google Classroom përkohësisht të padisponueshëm, duke parandaluar shumë studentë që mësojnë në distancë të kenë qasje në mësim.

Pak pas orës 8 të mëngjesit, pjesa më e madhe e shërbimeve të Google u kthyen në internet, por Gmail ndaloi për shumë njerëz.

Paneli i statusit të hapësirës së punës të kompanisë kishte qenë i kuq në të gjithë bordin, me çdo shërbim të vetëm të Google që tregon një ndërprerje. Më vonë të hënën në mëngjes, ata u kthyen në të gjelbër, duke treguar se ata po funksiononin normalisht – përveç Gmail, i cili mbeti i prishur.

“Ne jemi duke hetuar raportet e një çështje me Gmail,” tha Google në një deklaratë . “Përdoruesit e prekur janë në gjendje të hyjnë në Gmail, por po shohin mesazhe gabimi, vonesë të lartë dhe / ose sjellje të tjera të papritura.”

Për pjesën tjetër të aplikacioneve të saj, Google tha se do të punojë drejt rikthimit të shërbimit për njerëzit e mbetur që nuk janë ende në gjendje të hyjnë, por problemet duhet të zgjidhen kryesisht.

“Ju lutemi të jeni të sigurt se besueshmëria e sistemit është një përparësi kryesore në Google dhe ne po bëjmë përmirësime të vazhdueshme për t’i bërë sistemet tona më të mira”, tha kompania.

Doëndetector , një shërbim që regjistron ankesa për shërbime të padisponueshme në internet, tregoi se dhjetëra mijëra njerëz nuk kishin mundur të përdorin Google dhe aplikacionet e tij.

Shërbimet e internetit dështojnë herë pas here për një larmi arsyesh: gabime në server, rutinat e instaluara në mënyrë të gabuar të mirëmbajtjes ose një mori goofs dhe anomali të tjera të mundshme. Ndërprerja më e madhe e fundit e Google ndodhi në shtator , kur Google Docs ra për disa orë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga