LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dritat festive mund të dobësojnë sinjalin e WiFi/ Si të rrisni shpejtësinë e internetit

27 Dhjetor 2020, 12:49, Tech CNA

Para se të vendosni se ku të vendosni dritat tuaja të zbukurimeve, sigurohuni që ato të mos shkojnë askund afër routerit tuaj WiFi.

Ata mund të ngadalësojnë internetin tuaj duke ndërhyrë në sinjalin e routerit tuaj, sipas mbikëqyrësit të Mbretërisë së Bashkuar Ofcom .Dhe ata nuk janë e vetmja gjë që kërcënon të pengojë hyrjen tuaj në internet këtë Krishtlindje.

Rezervuarët e peshkut, radiatorët, telefonët pa tel, altoparlantët dhe televizori juaj mund të shkaktojnë shqetësime në internet nëse vendosen afër routerit tuaj.E gjitha ka të bëjë me valët e rrezatimit (të padëmshëm) që përdoren për të ndezur WiFi rreth shtëpisë tuaj. Ruteri juaj i dërgon këto sinjale elektromagnetike në pajisjet tuaja për t’ju lidhur në internet, por ato mund të ngatërrohen nga sinjale të tjera.

Objekte si telefoni juaj, frigoriferi ose dritat e Krishtlindjes të gjitha dërgojnë valët e tyre elektromagnetike që pengojnë sinjalin tuaj WiFi.Vendosni dy dhe dy së ??bashku, dhe do të kuptoni pse mbajtja e routerit tuaj nga pajisjet e tjera elektrike në shtëpinë tuaj është një ide e zgjuar.

Nuk ka nevojë të jetë shumë e izoluar, mendje. Rreth një metër apo më shumë nga çdo vegël tjetër duhet ta bëjë atë. Mbretërinë e Bashkuar, ekspertët zbuluan se shumë njerëz nuk janë të vetëdijshëm për gabimet e thjeshta që po bëjnë dhe që kufizojnë WiFi-n e tyre.Gjithmonë sigurohuni që router-i juaj është i lidhur në prizën kryesore sesa në një kabllo zgjatuese, në mënyrë që të funksionojë më shpejt.

Ju mund të rrisni faqen e internetit dhe kohën e ngarkimit duke azhurnuar gjithashtu në shfletuesin më të fundit të internetit./ CNA.al

Lajmet e fundit nga