LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Aplikacioni më i shkarkuar i momentit/ Si Tik Tok ndryshoi botën në 2020

22 Dhjetor 2020, 12:24, Tech CNA
Aplikacioni më i shkarkuar i momentit/ Si Tik Tok ndryshoi botën

Aplikacioni i parë i madh i mediave sociale, Tik Tok në pronësi të Kinës pushtoi botën duke u kthyer në aplikacionin më të shkarkuar dhe të përdorur nga njerëzit.

Ai u popullarizua për shkak të realizimit të videove të shkurtra dhe zhvilloi një algoritëm rekomandimesh që e bëri atë një nga konkurrentët më të fortë të videos në botë. Por ndërsa të rriturit ishin të zënë duke u përpjekur të zbulonin implikimet e kërcënimeve të sigurisë kombëtare nga Partia Komuniste Kineze dhe një internet i copëtuar SHBA / Kinë, adoleshentët po ushqenin mjetin më të fuqishëm që kishin parë ndonjëherë. Tani, në fund të vitit 2020, TikTok është aplikacioni më i shkarkuar i vitit dhe ka ndryshuar shumë më tepër sesa ajo që shohim në rrjetet sociale.

TikTok ju rekomandon përmbajtjen që dëshironi në mënyrë të pavetëdijshme – por ndryshe nga YouTube, këto video janë të gjata në më pak se një minutë. Kjo do të thotë që në një seancë, ju mund të konsumoni përsëritje dhe shfaqje të videove tërheqëse  duke u njohur me krijuesit, trendet dhe komunitetet në proces.

Çfarë e bën të veçantë TikTok-un nga Instagrami?

Ndryshe nga Instagram, Tik tok nuk të jep mundësinë e photoshop-it  Nëse Instagram na dha modelin IG, TikTok iu dha mundësinë personazheve të njohur dhe atyre jo të njohur të bëheshin edhe më të njohur nëpërmjet fuqisë së këtij aplikacioni.

Një mënyrë e re që muzikantët e pavarur të bëhen viral

Promovimi i trendeve në TikTok ka ecur paralelisht me krijimin e memes audio dhe riprodhimin masiv të të njëjtit tingull. Ndonjëherë tingujt vijnë nga artistë të njohur, disa prej të cilëve qëllimisht i drejtohen TikTokkers për të provuar dhe rritur marketingun në platformë, gjë që është pikërisht ajo që Drake bëri me Toosie Slide . Por ajo që ka qenë një komponent i veçantë i kulturës TikTok këtë vit ka qenë viraliteti i këngëtarëve dhe artistëve të panjohur që kanë tërhequr vëmendjen e të gjithëve me performancat e tyre në aplikacion.

Me një aplikacion si TikTok, videoja juaj qesharake ka po aq mundësi të shpërndahet në gjithë, pavarësisht nëse keni 0 ndjekës ose 100,000 ndjekës./ CNA.al

Lajmet e fundit nga