LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tik Tok në telashe/ Akuzohet se përdor të dhënat e fëmijëve

1 Janar 2021, 19:08, Tech CNA
Tik Tok në telashe/ Akuzohet se përdor të dhënat e

Një vajzë 12-vjeçare shpreson të merren masa ligjore kundër aplikacionit për ndarjen e videos TikTok, duke pretenduar se kompania përdor të dhënat e fëmijëve në mënyrë të paligjshme. Gjykata ka vendosur që vajza mund të mbetet anonime nëse çështja vazhdon.

Veprimi po mbështetet nga Anne Longfield, komisionerja e fëmijëve për Anglinë. Ajo beson se TikTok ka thyer ligjet për mbrojtjen e të dhënave në Mbretërinë e Bashkuar dhe BE. TikTok tha se kishte “politika të forta” për të mbrojtur fëmijët dhe nuk lejonte nën moshën13 vjeçare të bashkoheshin.

Longfield shpreson që çështja të çojë në masa më të mëdha mbrojtëse për nën moshën 16 vjeçare që përdorin TikTok në Angli dhe ndoshta më gjerë. Ajo beson se aplikacioni mbledh dhe përpunon të dhënat e fëmijëve për të furnizuar me algoritmin e tij të rekomandimeve video, për të kapur vëmendjen e shikuesve dhe për të gjeneruar të ardhura nga reklamat.

Komisioneri i tha Gjykatës së Lartë në Londër – përmes një lidhjeje video – se ajo shpresonte që në fund të fundit do të lëshonte një urdhër që e detyronte firmën të fshinte të dhënat e fëmijës, duke vendosur një precedent.Por fokusi i seancës paraprake ishte të vendoste nëse vajza 12-vjeçare mund të bënte një kërkesë në mënyrë anonime.

Justice Warby gjykoi se vajza rrezikonte të ngacmohej në internet nga fëmijët e tjerë dhe përdoruesit e TikTok nëse zbulohej identiteti i saj. Ai tha se ajo mund të përballet me “reagime armiqësore nga ndikuesit e mediave sociale të cilët mund të ndiejnë se statusi i tyre ose fitimet ishin nën kërcënim”. Longfield po pret përfundimin e një rasti të mbrojtjes së të dhënave kundër Google para se të vendosë nëse do të padisë TikTok./ CNA.al

Lajmet e fundit nga