LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

A e dini se kush është aplikacioni më i shkarkuar i vitit 2020?

2 Janar 2021, 08:48, Tech CNA
A e dini se kush është aplikacioni më i shkarkuar i vitit 2020?

Aplikacioni më i shkarkuar i vitit 2020 është TikTok, sipas të dhënave të Appfigures. Kjo nuk është për t’u habitur duke pasi të dhënat tregojnë se Tik tok është shkarkuar 5 herë më shumë se në vitin 2019, i mbështetur nga bllokimet e COVID-19.

Aplikacioni u instalua 63 milion herë vetëm në gusht. Ndërsa më shumë përdorues ishin mbyllur në shtëpi, një numër në rritje vërshuan në dyqanet e aplikacioneve për të shkarkuar aplikacionin e njohur për video në formë të shkurtër për t’u argëtuar.

Facebook, WhatsApp dhe Instagram paraqiten të gjithë në top 10. Çuditërisht, ZOOM ishte një tjetër aplikacion dominues gjatë vitit 2020 pasi më shumë njerëz flisnin aplikacione video konferencash. Platforma e bisedave video është bërë standardi i komunikimit i vitit.

Tani mburret me pothuajse 500 milion shkarkime dhe u rrit me shpejtësi në 2020. ZOOM nuk ishte i vetmi aplikacion popullor i bisedës me video. Google Meet pa shkarkime të rritura në mbi 272 milion në vitin 2020. Ndërkohë, Telegram shtoi 353 milion shkarkime./ CNA.al

Lajmet e fundit nga