LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tik Tok forcon sigurinë/ Llogaritë e përdoruesve nën moshën 16-vjeç do të bëhen private

13 Janar 2021, 12:03, Tech CNA

Përdoruesit e TikTok të moshës nën 16 vjeç do të vendosin llogaritë e tyre automatikisht si private, pasi aplikacioni paraqet një sërë masash për të përmirësuar sigurinë e fëmijëve.

Ndjekësit e aprovuar mund të komentojnë vetëm në video nga këto llogari.Përdoruesit gjithashtu do të parandalohen të shkarkojnë çdo video të krijuar të moshës nën 16-vjeç.

TikTok tha se shpreson që ndryshimet do të inkurajojnë përdoruesit e rinj të “përfshihen aktivisht në udhëtimin e tyre të privatësisë në internet”.

“Ne shpresojmë t’i frymëzojmë ata të marrin një rol aktiv dhe të marrin vendime të informuara,” tha kreu i privatësisë Elaine Fox.

Ata të moshës midis 13 dhe 15 do të jenë në gjendje të miratojnë “miqtë” për komente dhe të zgjedhin nëse do t’i bëjnë video publike.Por ato llogari gjithashtu nuk do t’u “sugjerohen” përdoruesve të tjerë në aplikacion.

Llogaritë e 16 dhe 17-vjeçarëve do të parandalojnë që të tjerët të shkarkojnë videot e tyre por të rinjtë do të kenë aftësinë të çaktivizojnë këtë kufizim.

Për më tepër, TikTok po ndryshon cilësimet e paracaktuara të kësaj grupmoshe për të lejuar që miqtë e tyre të zgjedhur të “duet” përkrah tyre emri i dhënë një strukture që lejon një përdorues të regjistrojë veten në një klip që luhet ngjitur me një regjistrim të mëparshëm, kështu që ata mund të shikohet njëkohësisht.Përdoruesit nuk do të lejohen të bëjnë duet me klipet e bëra nga nën 16 vjeç.Masa vjen pasi një hetim i BBC Neës zbuloi se platforma mund të ishte e prekshme nga rregullimi në internet.

TikTok tashmë ka disa cilësime të vendosura për të mbrojtur përdoruesit e saj më të rinj, duke përfshirë:

-Kufizimin e mesazheve direkte dhe transmetimeve të drejtpërdrejta në moshën 16 vjeç

-Kufizimin e blerjes, shitjes dhe marrjes së “dhuratave virtuale” për të rriturit

-Duke mundësuar që prindërit dhe kujdestarët të kenë kontroll më të madh, me llogari të lidhura duke i lejuar ata fuqinë përfundimtare./ CNA.al

Lajmet e fundit nga