LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Televizor, internet 5G dhe sistem antistres/ Samsung zbulon projektin e makinës të së ardhmes

12 Janar 2021, 13:42, Tech CNA
Televizor, internet 5G dhe sistem antistres/ Samsung zbulon projektin e

Samsung ka krijuar një ?kabinë? për makinat e të ardhmes pa shofer dhe duket tejet mahnitëse. Shoferi dhe pasagjerët do të shijojnë internetin 5G, një TV gjigant, ekran me prekje, teknologji anti-stresuese dhe një sistem i monitorimit të lodhjes.

Gjigandët motorikë po garojnë me kabinat e tyre të teknologjisë, dhe Samsung ka punuar me Harman për të krijuar një vizion se si mund të duket. Si fillim, do të keni përballë jush nëj televizor me ekra 42 inç. Kjo do të thotë që ju mund të shikoni një film ose të bëni thirrje video ndërsa makina drejton për ju. Dhe për shkak se makina mbështet internetin 5G, do të merrni transmetim të përsosur gjatë vozitjes.

Samsung llogarit që makina mund të funksionojë si një ofertë celulare, me mjete për video konferenca dhe madje edhe për të redaktuar klipe filmash. Dhe ka një shërbim shëndetësor të integruar që monitoron mirëqenien tuaj.

Nivelet e stresit tuaj do të gjurmohen dhe më pas do të lehtësohen nga ndryshimet në ndriçimin, aromën dhe muzikën e automjetit. Veglat Samsung do të analizojnë modelet tuaja të gjumit jashtë makinës si dhe lëvizjen e kapakëve të syve për të punuar nëse jeni shumë të lodhur për të drejtuar makinën pa ndihmë.

Ekziston një ekran në mbështetësen e krahut të pasëm me një prekje që lejon pasagjerët të kontrollojnë tiparet në makinë. Në mes të timonit është një ekran me prekje 8.8-inç për shoferin. Kjo ju lejon të aktivizoni sinjalet e kthimit dhe të goditni bririn, si dhe të kontrolloni muzikën ose videon.

Altoparlantët janë të instaluar në mbështetësen e kokës së secilës vend dhe madje ka edhe një ekran të jashtëm që të mund të shikoni TV kur nuk jeni në makinë si nëse jeni në kampe.

Makina vjen me një aparat fotografik dhe sistem sensori 360 gradë në rrugë, vendkalime, këmbësorë dhe automjete të tjera.Ekziston një ekran në pjesën e sipërme të qendrës së xhamit me informacione si sinjalet e trafikut, shenjat rrugore dhe moti.

Dhe briri i makinës është krijuar për të lëshuar një tingull më të butë për të zvogëluar ndotjen e zhurmës. Sigurisht, motori shkencor-shkencor i Samsung nuk është një makinë e vërtetë dhe nuk do të bëhet një automjet aktual për aq sa dimë.

Por është një vizion se si mund të duket makina juaj në 10, 20 ose 30 vjet./ CNA.al

Lajmet e fundit nga